Poznat je už z dálky. Vlakový speciál prezidenta Tita je totiž oproti běžným vlakům jugoslávské železnice natřen namodro. Podle toho také dostává svůj název, který v originále zní Plavi voz.
Na jeho stavbě a vybavení se nešetřilo, a byť jde o socialistický expres, zařízen je v západním stylu.
Josip Broz Tito (1892–1980), prezident bývalé Jugoslávie, s oblibou cestuje po železnici. Za tímto účelem si nechává vyčlenit jednu celou vlakovou soupravu a luxusně ji zařídí.
Prezidentský palác na kolejích disponuje vším potřebným – jsou tu kuchyně, jídelna, pracovna, a dokonce i garáž. Nechybí tu nic. Není proto divu, že s ním Tito od roku 1946 nacestuje přes 600 000 kilometrů. Sveze v něm i nejednoho státníka či filmovou hvězdu…
De Gaulle nepřijede
„To bude problém,“ shodují se v Bělehradě, když přemýšlejí, jak ve vlaku ubytovat francouzského prezidenta Charlese de Gaulla (1890–1970) a jeho úctyhodných 196 centimetrů výšky.
Titovi záleží na tom, aby na své hosty udělal dobrý dojem a kvůli de Gaullovi nechá zařídit úplně nový vagonový apartmán – s větší postelí. K jeho rozladění ale hlava země galského kohouta nakonec nepřijede.
O vzácné hosty však Tito jinak nemá nouzi a Modrým vlakem se sveze na 60 světových státníků, mezi nimi například sovětský první tajemník Leonid Brežněv (1906–1982), palestinský vůdce Jásir Arafat (1929–2004) či britská královna Alžběta II. (*1926).
Sveze se v něm ovšem i představitelka filmové Kleopatry, herečka Elizabeth Taylorová (1932–2011).
(Zdroj: HISTORY revue)