Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co vydržíme aneb Jak dlouho může lidské tělo fungovat v extrémních podmínkách?

Lidské tělo se dokáže přizpůsobit takřka čemukoli. Nejsme však nesmrtelní a každý má svoje limity. Jak dlouho lze vydržet bez kyslíku, bez vody či bez spánku?

Jak dlouho dokážeme nedýchat?

Co: kyslík

Rekord: 19 minut 21 vteřin

Každý živočich potřebuje k životu kyslík, aby mohl dýchat. Během tohoto procesu dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého. Nejvíce kyslíku spotřebuje mozek, a to až 20 procent.

Ten ho společně s dalšími částmi těla metabolizuje na oxid uhličitý, který následně vydechujeme. Obyčejný netrénovaný člověk vydrží bez tohoto plynu jen něco málo přes minutu.Po této době začínají mozkové buňky odumírat.Po pěti minutách už nastává mozková smrt.

Pod vodou vydržel v roce 2011 celých 21 minut a 33 sekund Švýcar Peter Colat.
Pod vodou vydržel v roce 2011 celých 21 minut a 33 sekund Švýcar Peter Colat.

Trénink zvyšuje dobu

Kvůli nedostatku kyslíku může dojít i k mozkové mrtvici. V situaci, kdy člověk nemá dostatečný přísun kyslíku, pociťuje slabost a je nepozorný. Při delší době dochází k výpadku krátkodobé paměti a ochabování smyslů.

Je ovšem možné výdrž bez vzduchu postupně trénovat, a nakonec vydržet i několik minut. Trénovaní jedinci si cíleně navyšují kapacitu plic, které pojmou velké množství kyslíku, a zvládnou tak zásobovat mozek kyslíkem delší dobu.

Může člověk „uschnout“?

Co: voda

Rekord: 7 až 10 dní

Lidské tělo tvoří více než ze dvou třetin voda. Její úbytek může tak mít katastrofální důsledky, především v extrémních případech, kdy je značné horko a sucho, již po několika minutách.

Podle vědců zdravý a trénovaný člověk v nouzi vydrží bez vody přibližně osm dní. Neexistuje ovšem jednoznačné pravidlo, které by na tuto otázku odpovědělo.

Vše se odvíjí od toho, kolik má člověk podkožního tuku, v jaké kondici je jeho svalstvo a v neposlední řadě záleží i na psychickém stavu.

Lidský organismus snese krátkodobě v suchém vzduchu teplotu až 150 °C.
Lidský organismus snese krátkodobě v suchém vzduchu teplotu až 150 °C.

Příjem a výdej

Tekutiny by měl člověk přijímat a vydávat v určité rovnováze. Získáváme je přirozeně pitím a jídlem, ven vycházejí pocením, močí a v menší míře i stolicí. Voda se vypařuje také dýcháním.

Pokud je tělo vystaveno dehydrataci, jako první jsou poškozena játra, a to už během tří hodin. Prvním signálem nedostatečného množství vody jsou vysušené rty a malé množství moči. V pokročilé fázi otékají oči, které začínají bolet.

Člověk se cítí hodně unavený a je podrážděný. V poslední fázi se mění barva kůže. Při nedostatku vody se začne tělo přehřívat, čímž se poškozují základní funkční orgány v těle a nastává smrt.

Spánek tu není jen kvůli snům

Co: spánek

Rekord: 11 dní

Spánek patří k základním potřebám nejen člověka, ale i dalších živočichů. Během něj dochází ke změně činnost mozku, kterou doprovází ztráta vědomí. Svaly se uvolňují a snižuje se tělesná teplota i krevní tlak. Proč je vlastně nezbytný?

V průběhu doby, kdy spíme, dochází k celkovému restartu organismu, kdy se „opravuje“ vše, co bylo během bdění narušeno.Samotné délka spánku je zcela individuální.Obecně se uvádí 7 až 8 hodin spánku.

Při dlouhodobé bdělosti může dojít k mnoha zdravotním problémům.
Při dlouhodobé bdělosti může dojít k mnoha zdravotním problémům.

Když se nespí

Při dlouhodobém nedostatku spánku dochází v těle k řadě zdravotních problémů, které mohou vést k celkovému vyčerpání organismu, ale i k vyššímu riziku chronických onemocnění.

Jde například o kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováhu, cukrovku nebo demenci. Lidé se také vystavují riziku obezity, a to právě z důvodu hormonální nerovnováhy. K prvním známkám spánkové deprivace dochází už po pouhých 24 hodinách bez spánku.

Vlivem nedostatku spánku mají někteří lidé falešné vzpomínky a popisují věci, které se nikdy nestaly.

Nepřekonaný rekord

Ještě stále platí rekord z roku 1965, který drží student Randy Gardner. Ten vydržel nespat dlouhých jedenáct dní. V experimentu chtěl pokračovat, ale to mu již lékaři zakázali.

Docházelo u něj totiž k naprostému vyčerpání, měl útržkovité myšlení a trpěl značnými poruchami paměti a halucinacemi. Dosud se nikomu nepodařilo tento rekord překonat.

Potrava jako palivo pro tělo

Co: jídlo

Rekord: 382 dní

Člověk bez jídla vydrží mnohem déle než bez vody. V ideálních podmínkách to může být kolem stovky dnů. Je ovšem prokázáno, že již po několika dnech hladovění začíná organismus čerpat cukry a jako zdroj energie si začne brát tuk.

Dá se to poznat i podle zápachu acetonu, který člověk začne vydechovat, jako vedlejší produkt spalování tuků.Objevuje se křeče, průjem i halucinace a mění se psychická kondice.Člověk nakonec umírá na selhání vnitřních orgánů.

Nejdelší půst bez jídla trval 382 dní.
Nejdelší půst bez jídla trval 382 dní.

Bezbolestná sebevražda

Podle studií vydrží tělo bez jídla neuvěřitelných 45 až 65 dní, ale bez vážných následků přibližně 30 až 35 dní. Poté se začnou objevovat nepříjemné symptomy, jako je vyrážka na kůži, silný průjem a velký úbytek na váze.

Vědci mechanismus hladovění dlouho studovali, a to ve spojitosti s „bezbolestným způsobem sebevraždy“.

Více než rok bez jídla?

V polovině 60. let minulého století se Angus Barbieri ze Skotska pustil do experimentu, jehož cílem bylo zbavit se nadbytečných kilogramů. Před zahájením vážil 207 kilogramů. Na radu zdravotníků souhlasil s půstem, který se nakonec protáhl na 382 dní.

Za celou dobu shodil přibližně 125 kilogramů a neprojevily se u něj žádné příznaky nemoci nebo selhávání orgánů.Přežil jen díky vodě, kávě, čaji a jiným bezkalorickým nápojům.Povolené měl i vitaminové doplňky stravy.

Mají pravdu sci-fi filmy?

Co: vakuum

Rekord: 40–90 sekund, z toho 15–25 sekund při vědomí

Podle amerických filmařů člověk ve vesmírném prostoru praskne, uvaří se mu krev nebo rázem zmrzne. Ale to není tak úplná pravda. Náš organismus potřebuje k životu kyslík, příznivou teplotu, ochranu před UV zářením, ochranu před radiací nebo atmosférický tlak.

Pokud plíce obsahují vzduch, při dekompresi se potrhají, ale pokud by člověk vydechl, může zůstat při vědomí několik desítek vteřin.Mozku pak začne scházet kyslík, což vede k jeho poškození a k následnému kómatu.

Co se děje v těle?

V roce 1965 došlo ve Středisku pilotovaných letů NASA k nehodě, při které byl technik testující přetlakový oděv vystaven téměř naprostému vakuu. Tlak v komoře byl méně než 7000 pascalů, přitom běžný atmosférický tlak je zhruba 100 000 pascalů.

Muž prý slyšel, jak mu uniká vzduch z těla, a cítil, že se mu na jazyku odpařuje voda. Větší problém představuje plyn v těle. Dochází ke zvětšení objemu střev, která mohou tlačit až na plíce a ztížit dýchání či omezit srdeční činnost.

Každopádně ve vakuu přijde smrt velice rychle.Maximální délka přežití se udává kolem jedné a půl minuty.

Koho dokážeme předběhnout?

Co: rychlost

Rekord: 9,58 sekundy

Fyzikální hranice rychlosti, které dokáže vyvinout lidské tělo, se zřejmě již blíží svému maximu.

Prozatímní světový rekord drží od 16. srpna 2009 jamajský sprinter Usain Bolt, který dokázal stometrovou trať uběhnout za 9 vteřin a 58 setin. Běžel tedy rychlostí, která se blížila 45 kilometrům v hodině.

I přesto by jej například obyčejný zajíc hravě předběhl. Ovšem v dobách, kdy člověk lovil, musel být skvělým vytrvalcem, a to se projevilo i na moderních lidech, kteří vydrží běžet poměrně dlouho.

Nejrychlejší čas ve sprintu stále drží Usain Bolt.
Nejrychlejší čas ve sprintu stále drží Usain Bolt.

Jaká je budoucnost?

Podle amerického biomechanika Matthew Bundlea bude lidské tělo schopno krátkodobě vyvinout rychlost až 65 kilometrů v hodině. To by znamenalo, že stometrový závod by člověk uběhl za 6,67 sekundy.

Tento výpočet vznikl z matematické kalkulace maximální rychlosti stahu svalů. Ovšem cesta k takovému světovému rekordu bude ještě velice dlouhá.

Unesou více, než se zdá!

Co: kosti

Rekord: 82,5 tuny v zubech

Kosti vytvářejí pevnou a pohyblivou oporu těla, na niž se upínají svaly. Lebka a hrudník zároveň chrání některé klíčové orgány před zraněním. Celkově tvoří kosti asi 14 procent tělesné hmotnosti a mají své vlastní cévy i nervy.

V lidském těle se ukrývá zpravidla 207 kostí, nicméně toto číslo závisí na dědičných predispozicích a také na věku.

Vydrží více, než se zdá

Kosti mají úžasnou pevnost. Například lýtková kost dokáže snést zatížení až 1350 kilogramů, jiné zvládnou udržet se nezlomené pod náporem jedné tuny. Pažní kost zase vydrží hmotnost až 600 kilogramů, což představuje váhu dospělého býka.

Součástí kosterní soustavy jsou však také lidské zuby. Rekordmanem v této oblasti je René Richter, který právě v zubech utáhl 11 kamionů o celkové hmotnosti 82,5 tuny.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Na bolest i proti depresím: Mohou magnety léčit?
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
enigmaplus.cz
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, ž
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz