V kuchyni všichni poklimbávají, do postele ale jít nemůžou. „Čert ví, kdy se dneska bude podávat oběd,“ povzdechne si kuchařka. Carevna Alžběta je totiž v tomhle nevyzpytatelná.
O dceři Petra I. (1672–1725), která po palácovém převratu v roce 1741 usedla na ruský trůn, se ví, že se už odmalička ráda baví. Žena sošné postavy si nyní hojnými doušky dopřává přepychu a utápí se v nestřídmosti.
Zkoušení šperků a nákladných toalet patří k jejímu oblíbenému dennímu programu. Plesy nebo maškarády, dobré jídlo se zábavnou společností a pořád plná sklenka tokajského osvěžují její noci.
Přípitky doprovázejí děla
Nechodí spát před šestou ráno. Kdy, s kým a jak se jí ráčí zasednout ke stolu, to nikdo předem neví, ani jakou aranž při hodování bude rozmařilá Alžběta Petrovna (1709–1762) vyžadovat.
„Rozestavte stoly do tvaru koruny,“ dostávají příkaz sloužící jednoho květnového dne roku 1750, když se carevna rozhodla pozvat na hostinu členy své gardy.
Usednout s panovnicí ke stolu znamená mít nejen dobrý žaludek, ale vydržet tam sedět někdy i sedm hodin v kuse. Nad lahůdkami z různých koutů Evropy jen oči přecházejí. Pestrý je i sortiment vín – burgundská, maďarská, šampaňská.
K tomu vyhrává muzika a přípitky, které jdou jeden za druhým, doprovázejí salvy z děl.
Miluje sladké
Slabší povahy takové hodování dokáže odrovnat, ne však carevnu. V jídle se vyžívá a zdárně kyne. Nedokáže si totiž odepřít sladkosti. Cukrovinky pro ni vyrábějí slovutní mistři z Itálie i Francie, které pozvala ke svému dvoru.
Servírují je jako umělecké dílo, vyskládané do nejrůznějších obrazců. Jen na jednu věc musejí absolutně zapomenout, a to na jablka v jakékoli formě. Alžběta dokonce nesnáší, když z někoho ucítí, že toto ovoce jedl.
Naprostá nestřídmost nakonec vede k tomu, že carevna nezdravě ztloustne a nedožije se nijak vysokého věku.
(Zdroj: HISTORY revue)