Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
3 Nejvlivnější návrháři dneška

Jejich nápady ovlivňují trendy na celém světě a hýbou s trhem za miliardy, často ale zůstávají skryti za pompézními fotografiemi a přehlídkami jejich kolekcí. Kdo ale nakonec hýbe v současnosti světem módy?

 

Virgil Abloh

Pracuje pro Louis Vuitton

Jedním z nejvýraznějších a také nejvlivnějších lidí módního světa, je návrhář pánské kolekce módního domu Louis Vuitton, Virgil Abloh. Původně sice vystudoval strojírenství a architekturu, nicméně po dvou letech práce v oboru věděl, že to není to pravé.

Když se pak v roce 2009 dostal jako stážista do módního domu Fendi, zažil osudové setkání se zpěvákem Kanyem Westem. Abloh se později stal kreativním ředitelem Westových koncertů i propagačních akcí a materiálů.

Současně s tím založil také label Pyrex Vision a později i luxusní značku Off-white, která se díky svému ironickému postoji ke světu vysoké módy stala modlou celebrit, jako je Beyoncé, Jay-Z nebo Rihanna.

Mladou generaci však oslovily produkty i jiné jeho značky Vetements.

Virgil Abloh
Virgil Abloh

Na špici

Jeho módní vliv nedokázala prestižní módní značka Louis Vuitton jen tak přehlížet a nabídla mu post kreativního šéfa pánské kolekce pro rok 2018. Od té doby je to právě Abloh, jenž dříve poněkud příliš seriózního ducha značky obohatil o nová témata i estetiku.

Letní kolekce 2021 se tak například zabývá tématy udržitelností a pozitivním přístupem k životnímu prostředí. Abloh si však díky svému úspěchu mohl dovolit něco dříve nemyslitelného, modernizoval tradiční podobu loga LV, které nyní připomíná umělecký akvarel.

Návrhář nyní chce dovést značku ke 100% ekologické produkc a ve své poslední pánské kolekci se dotýká rasové tématiky, otázky kulturního dědictví i nad mužstvím samotným.

Maria Grazia Chiuri

Pracuje pro Dior

Jako o ženě číslo jedna, se hovoří o Italce Marii Grazii Chiuri, jež stojí od roku 2016 v čele módního domu Dior. Narodila se v roce 1964 do rodiny se silnými ženskými osobnostmi a blízkým vztahem k módě.

Není tedy divu, že se s Chiuri stala vlivná návrhářka, která navíc nejen ve své práci řeší otázku postavení žen ve společnosti. Své zkušenosti získávala dlouhé roky, kdy pracovala pro módní dům Fendi či značku Valentino.

Zároveň se věnovala navrhování kostýmů například pro operu La Traviata. Její talent byl natolik nepřehlédnutelný, že se v roce 2016 stala jasnou volbou pro post nové kreativní ředitelky značky Dior.

Hned se svou první kolekcí pro tuto značku zaujala díky ženským a rasovým otázkám, které se pro její další práci staly typickými tématy. Ke spolupráci například oslovila i indickou vyšívačskou dílnu nebo oděvní dům v Bombaji.

Maria Grazia Chiuri
Maria Grazia Chiuri

Radikální změna

Jak vážný vliv na chod legendární značky má, dobře ilustruje například fakt, že nedlouho po svém nástupu do funkce vyměnila dosavadní mužské fotografy kolekcí za ženy. Odůvodnila to tím, že správně interpretovat dámskou módu dokáže jen žena.

Její aktuální kolekce podzim 2021 ale působí daleko odlehčenějším dojmem, místo vážných témat zvolila jednoduché poselství. Lidé mají přestat brát vážně a mají myslet pozitivně.

Právě proto navrhla módu ve stylu disco, plnou lesklých, transparentních materiálů.

Alessandro Michele

Pracuje pro Gucci

Třetím nejvlivnějším návrhářem světa je bezesporu Ital Alessandro Michele, kreativní ředitel módního domu Gucci. Narodil se roku 1972 v Římě, kde vystudoval módní design a kostýmní výtvarnictví na Accademia di Costume e di Moda.

Nejdříve se toužil stát scénografem, jenže potom nastoupil coby mladý návrhář do módního domu Fendi a bylo jasné, kudy povede jeho další cesta.

V roce 2002 se nechal přetáhnout tehdejším kreativním ředitelem Tomem Fordem do módního domu Gucci, aby pro něj navrhoval doplňky.

O devět let později se stal pravou rukou kreativní ředitelky Gucci Fridy Giannini, po níž v roce 2015 také převzal její trůn. Původně měl jen narychlo redesignovat pánskou kolekci, dokud se nenajde někdo jiný, ale osvědčil se natolik, že za další měsíc už světlo světa spatřila jeho dámská kolekce.

Alessandro Michele
Alessandro Michele

Znovu svěží

Michele způsobil v Gucci doslova revoluci, jeho excentrismus a smysl pro narušování hranic mezi mužským a ženským světem, dodala značce nový svěží look. Zároveň se ale nevyhýbá kritice světa módy.

Veřejně vyzval ke hledání kompromisů mezi uměním a životním prostředím, neboť módní průmysl je druhým největším znečišťovatelem přírody. Na základě toho také sám rozhodl, že místo tradičních pěti přehlídek ročně bude Gucci pořádat jen dvě.

Na jedné z nich byla představena i letošní jarní kolekce, která dostala název Epiloque. Odkazuje na 70. léta, která jsou symbolem osvobození i svobodného projevu a zároveň byly zlatým věkem značky Gucci.

(Foto: archiv)

Související články
Možná jste si už všimli, že existuje několik druhů s různým zabarvením. V supermarketu je většinou nedostanete, ale objevují se na trzích a můžete si je i sami vypěstovat.   My samozřejmě známe hlavně tu oranžovou a mnozí si pamatují i rodičovská nabádání: „Jez mrkvičku, je zdravá,“ která nám ji mnohdy znechutila skoro tak jako některé školní […]
Nová národní letecká společnost Saúdské Arábie představila světu svůj dlouho očekávaný interiér kabiny. Její součástí je i prémiová třída Safran Business Class, která má ambici posunout Riyadh Air mezi nejluxusnější aerolinky současnosti.   Za společností stojí saúdskoarabský státní investiční fond Public Investment Fund, a na rozdíl od jiných start-upů, které často narážejí na finanční limity, […]
Závislost na cvičení se sice týká převážně žen, ale v posledních letech jim muži zdatně šlapou na paty. Do rizikové skupiny patří všichni ti, kteří vlastní cenu vnímají prostřednictvím dokonalého vzhledu.   Rizikovým faktorem pro získání závislosti na pohybu může být i to, že se nedokážete vyrovnat se svými genetickými predispozicemi. Nadměrně cvičíte a držíte drastické […]
Již letos bude otevřena v Dubaji prestižní škola, která bude disponovat tím nemodernějším vybavením. V rozlehlém kampusu bude i heliport, takže studenti budou moci na výuku dorazit i v helikoptéře. Mezi hlavní přednosti školy se však jistě řadí i její spolupráce s předními světovými firmami, kde studenti získají nedocenitelné know-how.   Dubaj se připravuje na spuštění nového kampusu v […]
reklama
Historie
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz