Infračervená laboratoř SOFIA odhalila na přivrácené straně Měsíce molekuly vody, a to v jednom z jeho největších kráterů na jižní polokouli. Je jí tam méně než na Sahaře, ale více, než by člověk od místa bez atmosféry vystaveného Slunci čekal. Jak plánuje NASA objev využít?
Apollo 11 na Měsíci vodu nenašlo
Když stanuli 20. července 1969 Neil Armstrong (1930–2012) s „Buzzem“ Aldrinem (*1930) jako první lidé na povrchu Měsíce, nasbírali 22 kg měsíčních hornin, ale nenašli žádné známky toho, že by se na věčném souputníkovi Země nacházela jakákoli voda.
Toto povědomí přetrvávalo v myslích vědců až do roku 2009.
Měsíc není bez vody!
V roce 2009 se NASA rozhodla pátrat, zda se voda nenachází poblíž jižního pólu Měsíce.
V rámci mise LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite) proto nechali vědci dopadnout přes 2,3 tuny vážící raketový urychlovací stupeň Centaur do kráteru Cabeus, ležícího asi 100 km od jižního pólu. Centaur se pohyboval rychlostí 10 000 km/hod.
Sonda letící za ním pak v oblaku materiálu, vyvrženého jeho dopadem, objevila až 95 litrů vody ve formě hydroxylové skupiny OH.
Přítomnost vody na pólech potvrzena
Na základě údajů z digitálního spektrometru Moon Mineralogy Mapper, který byl umístěn na palubě vůbec první indické sondy Čandraján-1, potvrdila NASA v roce 2018 výskyt vody ve formě ledu poblíž severního a jižního pólu, a především ve věčném stínu kráterů na odvrácené straně Měsíce.
Nejvíce pak v kráterech poblíž jižního pólu.
Kde se bere voda na Měsíci?
Vzhledem k tomu, že Měsíc nedisponuje atmosférou, nemůže se na jeho povrchu nacházet voda v tekutém stavu, protože by se vlivem slunečního záření rozložila na vodík a kyslík. Ve formě ledu však může být zachována ve stínu kráterů poblíž pólů.
Hydroxylová skupina OH pak může být vázána také v měsíčních horninách. Na Měsíc se voda mohla dostat pravděpodobně z komet a asteroidů, které dopadly na jeho povrch.
Voda na přivrácené straně Měsíce!
V loňském roce objevila NASA molekuly vody i mimo polární oblasti Měsíce.
V jednom z největších kráterů na jižní polokouli Měsíce, zvaném Clavius, jenž je dokonce viditelný i ze Země a je pravidelně osvětlován Sluncem, odhalila létající observatoř SOFIA částice vody.
Jejich koncentrace dosahuje 100 až 412 částic vody na milion částic v krychlovém metru měsíčního povrchu, což je asi stokrát méně, než se v průměru vyskytuje na Sahaře. Na místo bez atmosféry vystavené slunečnímu svitu je to ale překvapivě hodně.