Americká společnost Facebook údajně dlouhodobě pracuje na systému vesmírné laserové komunikace, přenos dat by tak primárně probíhal mezi oběžnou dráhou a Zemí.
Projekt si klade za cíl propojit satelity a stanice na Zemi pomocí internetu, ten by se díky tomu mohl dostat i do rozvojových oblastí, do lokalit, kde dosud není a kde je absence jakékoli infrastruktury (optické kabely apod.) pro jeho zvedení.
Výběr laserové technologie má jednoduché vysvětlení – ve většině zemí totiž nepodléhá žádným licencím. K umístění laserových satelitů by mělo s největší pravděpodobností dojít v geostacionární dráze Země, tedy zhruba ve výšce 35 800 kilometrů nad rovníkem.
Tím by se usnadnilo zaměřování laserů a optických systémů, protože satelit by zůstal na stejné pozici vůči základové stanici. Odlišnost lze spatřovat v porovnání se satelitní technologií na nízké oběžné dráze, kde probíhají změny neustále. Dokončení a nasazení této technologie není prozatím známé.
Laserová globální vesmírná komunikace
Zatímco konkurenční společnosti, např. SpaceX Elona Muska (*1971), spoléhají na využití licencované radiové frekvence pro přenos dat, gigant na poli sociálních sítí sází na využití laserové technologie – částečným důvodem bylo jistě i to, že se ve většině zemí jedná o komunikační technologii, která nepodléhá žádným licencím.
Daná technologie byla již dokonce vyzkoušena pomocí dronů, zde se musela přizpůsobit měnícím se pozicím jednotlivých létajících zařízení, často i na velké vzdálenosti.
Přesto je třeba počítat s tím, že v případě satelitu a pozemní základny sice dochází k absenci pohybu, avšak vzdálenost je mnohonásobně vyšší.
Proto je nesmírně důležité dohlédnout na to, aby odchylka byla co nejmenší. Stačí jeden úhlový stupeň a laser v rámci takové vzdálenosti může jednoduše minout i celou planetu.
Projekt plný tajností
Satelity, s jejichž vypuštěním se počítá, jsou podle slov Raichelle Aniceto, která se ve Facebook zaměřuje na optické technologie, na rozdíl od těch, které pracují na bázi radiových frekvencích, lehčí, menší a úspornější.
S tím se rovněž pojí levnější přeprava na oběžnou dráhu pomocí raket a také nižší cena za instalaci a spuštění celé infrastruktury.
Nasazení nové technologie není časově přesně stanoveno, ale vzhledem k pokrokům a vysoké konkurenci se zřejmě nebude na odhalení čekat příliš dlouho, stačí jen počkat, která společnost se bude chtít ukázat jako první.
Facebook musí přidat, jestli chce tenhle souboj vyhrát.
(FOTO: Úvodní foto: pixabay)