Jaro je časem natírání. Jen se rozhlédnete, už vidíte, co všechno by si zasloužilo nový kabát. A že takových věcí je. Nový nátěr si žádá plot, dveře, zábradlí, předměty kovové či dřevěné.
A když ne, určitě vás napadne zkrášlit nějakou jinou věc, třeba truhlík na květiny nebo starou stoličku. A aby se to povedlo, pokud možno téměř bez námahy, potřebujete ten správný štětec.
Podívejte se na štětiny
Vlastně jsou dvojí, přírodní a umělé. Ale také jejich kombinace. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Přírodní
Většinou jde o štětiny z prasete nebo koňské žíně. Štětce z kvalitních přírodních štětin dobře nasávají barvu a hodí se zejména, když chcete použít syntetické barvy nebo laky a lazury.
Umělé
Zvolte je, pokud potřebujete natírat barvami ředitelnými vodou, které dnes používá většina lidí, protože je práce s nimi snadná.
Kulatý nebo plochý?
Není to úplně jedno, i když každým štětcem nakonec natřete všechno.
Kulatý
Hodí se pro natírání nepravidelných tvarů, třeba trubek, plotových sloupků, ale i tam, kde se potřebujeme dostat do rohů. Výhodou je, že při jednom namočení udrží více barvy, takže natřete větší plochu. Při práci byste jím měli mírně otáčet.
Plochý
Ten použijte zejména při natírání rovných hladkých ploch. Hodí se na rychleschnoucí nátěry a barvy ředitelné vodou. Podle velikosti plochy a hustoty barvy vyberte šířku. Obecně lze řídi, že čím hustší je nátěrová hmota, tím by měl být štětec užší.
Obvykle si ale stejně kupujeme několik štětců různé šířky a ty pak používáme podle potřeby. Co se týče tloušťky, platí pravidlo, že tlustší štětec je kvalitnější a udrží více barvy.
Váleček
Hodí se k nanášení barvy na větší hladké plochy. Jeho výhodou je, že pojme více barvy a nátěr je rovnoměrný. Vyrábí se z různých materiálů.
Nejčastější jsou pěnové válečky a válečky s nylonovým vlasem, které se dají použít na vodou ředitelné i syntetické barvy. Jsou samozřejmě ještě válečky speciální, třeba válečky s různě vysokým vlasem.