Ještě dnes vycházejí najevo nové skutečnosti o nacistických pokusech s ovlivňováním mysli. Ty měly za cíl především udělat z vojáků nemyslící stroje na zabíjení.
Na druhé straně, u nepřátel, měly psychologicky způsobovat jejich zhroucení a poddajnost třetí říši. Jak tyto pokusy probíhaly?
Anděl smrti z Osvětimi
Nejproslulejším nacistickým experimentátorem v oboru psychologie byl zcela jistě doktor Josef Mengele, jehož pokusům padlo za oběť na 400 000 vězňů koncentračních táborů. Mengele ale nebyl sám.
Podobným pokusům se podle dochovaných záznamů věnovalo na 200 nacistických lékařů. Anděl smrti, jak se Mengelemu přezdívalo, využíval při svých pokusech nejen zvrhle rafinované způsoby mučení, ale i kombinací hypnózy a psychotropních léků.
Vyvinul prý techniky, s jejichž pomocí každá osoba během několika hodin ztratila svou vůli a slepě poslouchala jeho příkazy. Cílem bylo vytvořit vojáky-otroky zbavené emocí a strachu.
Jak vycvičit superšpióny?
Za použití elektrošoků, hypnózy a nejrůznějších drog, se snažil Mengele o úplný rozpad osobnosti svých obětí, kdy by v člověku existovala dvě nezávislá vědomí.
Chtěl tak vytvořit špiony, u kterých by měl pod kontrolou jejich skrytou, druhou osobnost reagující pouze na skryté povely. Po kruté terapii měli jeho pacienti zcela zapomenout na své původní já.
Nacisté plánovali nasazení těchto lidí do klíčových odvětví výzkumu a průmyslu nepřátelských zemí. Byli naprogramováni tak, aby jejich aktivace nastala po vyslovení klíčového slova.
Měli nejen získávat informace, ale také vyvolávat teror, vraždit či odpalovat bomby.
Pokusy s mezkalinem
Mezkalin je syntetická droga získávaná z kaktusů peyotl. Pro své halucinogenní účinky byl používán jihoamerickými indiány už 3000 let před naším letopočtem.
Jeho účinky jsou podobné LSD. Mezkalin používali nacisté k vyvolání halucinogenních stavů především v koncentračním táboře Dachau.
Při vyšších dávkách mezkalinu ztráceli vězni naprosto svou svobodnou vůli, byli ochotni sdělovat svá nejintimnější tajemství a slepě poslouchali příkazy.
Nacističtí lékaři se pokoušeli právě účinky mezkalinu kombinovat s hypnózou, během které vštěpovali svým obětem příkazy, jež mohli později aktivovat.