Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn.
„Jsem nezranitelný,“ uvěří Adolf Hitler (1889–1945) v červenci 1944, když ze sebe ve Vlčím doupěti oprašuje suť coby následek dalšího neúspěšného atentátu na svou osobu. Celkem asi čtyřicetkrát mu někdo usiloval o život.
Do statistiky se řadí i operace Foxley, plán britského Oddělení pro zvláštní operace (SOE), o němž se někdy říká, že se pro něj jeho tvůrci inspirovali u románového bestselleru Divoch Geoffreyho Householda (1900–1988).
Ten poprvé vyšel v roce 1939 a zřetelně reaguje na mezinárodní napětí před válkou. Osamělý útočník v něm totiž zabije diktátora v jeho horském sídle. To se mužům z SOE nezdá jako vůbec špatný nápad…
Plán B = bazuka
Hitlerův denní režim je nepravidelný, a tudíž prakticky nepředvídatelný. Snad jediným místem, kde dodržuje nějaký rozvrh, se ukáže být jeho alpská usedlost Berghof při německo-rakouské hranici. „Vždy po desáté hodině se asi dvacet minut prochází venku.
Zachází i mimo dohled hlídkových stanovišť,“ dozví se Spojenci od Hitlerova osobního strážce, zajatého v Normandii. V plánu je, že se odstřelovač schová na dohled cesty mezi rezidencí a nedalekou čajovnou, kam Hitler chodívá.
Jakmile bude mít čistý výhled na cíl, zaútočí. „Pokud by odstřelovač selhal… lze situaci napravit útokem na Hitlerovo auto při jeho zpáteční cestě do Berghofu.
Útok by provedli dva agenti výstřelem z protitankového granátometu (nebo bazuky),“ píše se v originálním dokumentu k operaci.
Chybující führer
SOE dokonce vybere konkrétní vykonavatele, pak je ale mise zrušena. Důvody?
„Odstranit Hitlera od kormidla v této době… by téměř nevyhnutelně vedlo k jeho kanonizaci a zrození mýtu o tom, že kdyby žil, tak by Německo neprohrálo,“ obává se jeden z britských důstojníků, R. H. Thornley.
Proti operaci Foxley se vysloví i Churchillův nejbližší poradce, baron Hastings L. Ismay (1887–1965). „Vzhledem k hrubým chybám, jichž se dopustil, je z čistě vojenského hlediska téměř výhodou, že Hitler řídí německou strategii,“ míní. Spojenci proto raději počkají, až Hitler dovede německou říši k zániku sám.
(Zdroj: HISTORY revue)