Dlouho se mělo za to, že starověcí Egypťané byli dost pruderní. Pohled na věc ovšem změnil 3000 let starý papyrus, jenž si v ničem nezadá s dnešním Playboyem. Nedávno se dočkal svého znovuobjevení…
Ve tváři slovutného francouzského archeologa Jeana-Françoise Champolliona (1790–1832) je patrné překvapení. Právě si totiž prohlíží nedávno objevený dokument.
Má evidenční číslo 55001 a dnes je známý jako Turínský erotický papyrus. Dílo, nalezené okolo roku 1820 v lokalitě Dér el-Medína poblíž Luxoru, se skládá ze dvou částí.
První přitom vůbec nenaznačuje, co bude následovat… V úvodu jsou totiž vyobrazena zvířata v různých lidských profesích.
Druhá část ovšem obsahuje 12 obrázků, na nichž jsou muži a ženy zachyceni při sexuálních hrátkách. „Je to obraz monstrózní obscénnosti,“ zděsí se údajně Champollion, když se mu papyrus roku 1824 dostává do rukou. Kdo a proč ho vytvořil?
Podléhá cenzuře
Champollion musí namáhat zrak a zapojit i dost představivosti, aby zjistil, na co se vlastně dívá. Erotický papyrus je totiž nalezen ve velmi špatném stavu. Záhy proto putuje do depozitáře Egyptského muzea v Turíně.
„Od objevení prošel také dlouhým obdobím cenzury,“ vysvětluje současný publicista Rejnald Lleshi a dodává:
„Během viktoriánské éry bylo dokonce ženám úplně zakázáno se na něj dívat.“ Muži si ho na vyžádání směli prohlédnout, museli k tomu mít ovšem zvláštní povolení a speciální důvod.
Na unikátní dokument se tak prakticky zapomnělo a ležel v archivu bez valného zájmu přes 150 let. Teprve na sklonku 20. století o něj začal být opět zájem a dočkal se i zrestaurované verze.
Krásky a zvířata
„Pojď za mnou se svou láskou,“ stojí nad jedním z „hanbatých“ obrázků na Turínském erotickém papyru. Žena se na něm shýbá, zatímco muž do ní zezadu proniká. Na jiných výjevech se páry milují na válečném voze nebo na stoličce.
Zajímavé je, že muži na ilustracích jsou dosti škaredí, mají pleš, velké břicho a obří penis, zatímco dívky jsou naopak vyobrazeny podle klasické egyptské ikonografie, tedy jako svůdné krasavice.
Dovádivou atmosféru dokreslují nádoby s alkoholem, lotosová kvítka a hudební nástroje spojované s bohyní lásky.
(Zdroj: HISTORY revue)