„Ten výhled je rozkošný. Zde bych chtěla mít svoji další rezidenci,“ rozplývá se kněžna z Luccy při procházce městem. Co na tom, že na témže místě již několik staletí stojí stará zástavba včetně kostela, který denně navštěvují stovky lidí?
Je nejstarší sestrou Napoleona Bonaparta (1769–1821) a ze všech jeho sourozenců je mu také povahově nejvíce podobná.
Maria Anna Élisa Bonapartová (1777–1820) je ambiciózní, inteligentní a její tah na branku by jí mohl závidět kdejaký velitel.
Generálem je i doma, a to přesto, že její manžel Felix Baciocchi (1762–1841) je věkově starší, je korsickým šlechticem a bývalým námořním kapitánem.
Vše pro rodinu
Zatímco se Élisa stará o potomstvo, její bratr Napoleon šplhá po společenském žebříčku. Když to v roce 1804 dotáhne až na císaře, plody jeho úspěchů spadnou do talíře i jeho rodinným příslušníkům.
Napoleon je totiž věrným vyznavačem nepotismu, tedy dosazování příbuzných do důležitých veřejných funkcí. Na své si v tu chvíli přijde i Élisa, které bratr nejprve přiřkne titul kněžny z Luccy a Piombina a posléze z ní učiní i velkovévodkyni celého Toskánska.
Čas novot
„Élisa se horlivě vrhla do rozsáhlého reformního programu.
Zrušila náboženské řády, zavedla zákony inspirované Napoleonovým Občanským zákoníkem a dala postavit nové školy a nemocnice,“ uvádí současný anglický vojenský historik Gareth Glover k jejím aktivitám na svěřeném území.
Její bezohledná honba za modernou si ale vybere daň na staré zástavbě jí udělených měst. Kvůli stavbě svých paláců dá strhnout množství středověkých budov, a to do té míry, že změní celý ráz některých čtvrtí. Élisa proti sobě tímto demoličním zápalem téměř zažehne revoltu.
Spor s bratrem
Krátce nato dojde i na rozepři s Napoleonem. „To se mýlíte. Já už jsem všechno zaplatila,“ brání se Élisa výzvě Napoleonových zplnomocněnců, aby za Toskánsko zaplatila povinný příspěvek do francouzské státní kasy. Vyslanci ale trvají na svém.
„Když odmítla zaplatit dvakrát, Napoleon jí hrozil obsazením Carrary a uvalením povinných odvodů branců z Luccy, byť měla dříve výjimku,“ píše Glover.
Další vyostření sporů mezi sourozenci ukončí až Napoleonova porážka po ruském tažení a jeho exil na ostrově Elba.
(Zdroj: HISTORY revue)