Už brzy by vědci mohli a měli pozorovat snímky zachycující zrození hvězd ve vesmíru. Díky „Webbovi“ – jednomu z nejdražších vesmírných projektů lidstva.
Po mnoha odkladech se z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně konečně podařil start vesmírného dalekohledu Jamese Webba v hodnotě 10 miliard dolarů (cca 220 miliard korun).
Nejsložitější a také nejdražší kosmický teleskop všech dob vynesla 25. prosince nejsilnější evropská raketa Ariane 5.
Všechny etapy a manévry vzletu proběhly bez problémů a teleskop se po 27 minutách letu osamostatnil od horního stupně nosiče. Teď je na cestě do libračního bodu L2 soustavy Slunce-Země, který se nachází 1,5 milionu kilometru od Země směrem dále od Slunce.
Sem by měl Webbův teleskop dorazit za 29 dní, ale během té doby bude probíhat mimořádně náročný proces postupného rozkládání.
Vědci si od „Webba“ hodně slibují a očekávají velký pokrok výzkumu vesmíru. Má zkoumat vývoj prvních hvězd a galaxií po velkém třesku – tedy události 250 až 350 milionů let po zrození vesmíru.
Této době se říká vesmírný úsvit. „V určitém smyslu je vesmírný úsvit naše vlastní zrození,“ prohlásil profesor Richard Ellis z University College London. „Být toho svědkem je pro astronomy svatý grál.“
Projekt je mezinárodním partnerstvím mezi NASA, ESA a Kanadskou vesmírnou agenturou.
(FOTO: Ser Amantio di Nicolao / Creative Commons / CC-BY-2.0/Tryphon / PD NASA )