U vltavského břehu na pražských Maninách jsou vyskládány stovky zvonů od velkých až po ty nejmenší umíráčky. Němci je vymontovali z pražských kostelů a následně je chtějí dát odvézt do Říše, kde se z nich vyrobí zbraně. Češi se ale rekvírování zvonů snaží zdržovat, jak jen to jde.
V březnu 1940 v nacistickém Německu vychází zákon o čtyřletém plánu na shromáždění neželezných kovů. Na starost ho má sám velitel říšského letectva a druhý muž třetí říše Hermann Göring (1893–1946).
Kromě území Německa se zákon vztahuje i na obsazené země, tedy i na Protektorát Čechy a Morava.
Precizní práce
Ještě před jejich samotným odmontováním z věží kostelů protektorátní úředníci provedou podrobný soupis všech zvonů a rozdělí je do čtyř kategorií – A, B, C, D. „Většinou se rekvírovaly kategorie A a B, kde áčko byly zvony pořízené obyčejně za první republiky jako náhrada za zvony zkonfiskované za první světové války a béčko potom byly méně vzácné zvony starší,“ vysvětluje současný český historik Radek Lunga.
Do kategorie C spadají umělecky a hudebně hodnotné zvony, které slouží až jako záložní zdroj materiálu, pokud by předměty z předešlých dvou skupin nestačily pokrýt potřebu.
V „déčku“ se pak nacházejí staré, historicky cenné zvony.Ty Němci zpravidla nechají na svých místech.
Cílené zdržování
Mnozí našinci se pokusí rekvírování zvonů zastavit, či alespoň zbrzdit. Zavalují protektorátní úřady dopisy, v nichž je žádají o upuštění od odvozu zvonů. Ve většině případů jejich žádosti zůstanou nevyslyšeny.
Na záchraně zvonů se podílejí i lidé, kteří mají na povel jejich hlídání na shromaždišti na pražských Maninách. „Všelijak to zdržovali nutností dokumentace, měřením, dělaly se tam nějaké hudební analýzy.
Takže se jim podařilo část zvonů zdržet do té doby, že už potom do Hamburku ani nejely,“ zmiňuje dále Lunga.
Vrátí se zlomek
Uvádí se, že Němci z protektorátu odvezli něco mezi 10 000–12 500 zvonů, z toho jen asi 250 bylo z Prahy. Většina z nich byla na lodích odvezena do Hamburku, kde zvony čekalo roztavení pro potřeby válečného průmyslu. Ne ovšem všechny.
V roce 1946 bylo z Německa přivezeno zpět 435 zvonů. Vzhledem k celkovému počtu zrekvírovaných předmětů jde ovšem o zlomek.
(Zdroj: HISTORY revue)