Jsou jídla, která jste vařili snad stokrát, a přesto mohou být ještě lepší. Víte jak? Máme pro vás několik tipů, jak jim ještě trochu zlepšit chuť.
Pečené kuře – Míváte-li ho příliš vysušené, nebo naopak zespoda rozmáčené, položte kuře přímo na rošt do trouby a pod něj dejte plech s vodou. Během pečení bude šťáva stékat, a vy ho budete jen průběžně přelévat.
Šťavnatosti napomohou kousky másla pod kůží nebo jablko či citron s bylinkami uvnitř v dutině.
A pokud nedržíte dietu, vystelte pekáček tenkými plátky špeku, jimiž pokryjte i kuře.
Navrch nakrájejte kousky másla a přidejte trošku vody. Je-li kuře velké, protkněte prsa i stehna hranolky slaniny. Kuře také můžete potřít bylinkovým máslem. Stačí nasekat rozmarýn, tymián a šalvěj, promíchat s máslem a přisolit.
Francouzské brambory – Místo tvrdého sýru zkuste do zapékaných brambor nastrouhat pivní sýr. Použijte 6 větších brambor, 200 g anglické slaniny, 200 g pivního sýru, 2 lžíce másla, sůl, pepř a pažitku na posypání. Brambory můžete proložit i pikantní klobásou a zelím.
Bramborová kaše – Do základu lze přidat vařenou dýni nebo celer (vždy v poměru 3 díly brambor, 1 díl ostatních surovin). Zjemnit ji nemusíte jen mlékem a máslem, hodí se také smetana (i zakysaná), mascarpone či ricotta.
Úplně nejlepší je však kaše ochucená cibulkou, kterou jste nakrájeli nadrobno a osmažili na másle.
Řízky – Přidáváte při obalování sůl a pepř přímo do rozšlehaného vajíčka? Vraťte se ke klasice a ochucovadla nasypte přímo na naklepané maso. Zvýrazní to chuť.
Řízky budou také lahodnější, pokud přidáte do strouhanky jemně nastrouhaný parmezán. Zajímavá je také strouhanka kukuřičná anebo oba z drcených cereálních lupínků.
Gulášek – Jako vylepšení se hodí kousky vnitřností, třeba jatýrka či srdce. Gulášovou polévku můžete doladit orestovanými kolečkami mrkví, která dodají nasládlou chuť.
(Foto: Shutterstock)