Na úpatí kopce nad německým Kasselem vyrůstá ve středověku klášter Weissenstein. Poté, co je v 16. století opuštěn, ho místní vládci začnou využívat jako loveckou chatu.
Lankrabě Karel I. se však na přelomu 17. a 18. století rozhodne využít zdejší členitou krajinu mnohem ambicióznějším způsobem.
„Vybuduji zámecký park, jemuž se žádný jiný na světě nevyrovná!“ usmyslí si Karel I. Hesensko-Kasselský (1654–1730).
Obdivuje italskou barokní zahradní architekturu, a tak si v roce 1701 povolá na pomoc stavitele Giovanniho Fancesca Guerniera (asi 1665–1745). Římský rodák postaví na vrcholku kopce takzvaný Oktogon s obří sochou Herkula.
Do svahu pod touto dominantou vrchní části parku pak umístí přes 100 metrů dlouhý systém kaskád, z nichž se voda rozbíhá kanály a přes vodopády do mnoha stran. Její pouť, na které překonává převýšení 240 metrů, skončí nedaleko bývalého kláštera Weissenstein, vzdáleného od Oktogonu přibližně 1500 metrů.
Slije se do rybníka, kde pod přirozeným tlakem tryská z Velké fontány do výšky přes 50 metrů!
Drahá zábava
Guernierovu velkolepou „vodní show“ hesenská šlechta poprvé obdivuje v roce 1714. Lankrabě Karel I. se však ojedinělou atrakcí chlubí jen při svátcích a nejrůznějších oslavách.
Je totiž nesmírně náročná na vodu, která se shromažďuje v nádrži kousek nad Oktogonem.
Jedno dechberoucí „představení“ si vyžádá několik set tisíc hektolitrů drahocenné tekutiny! Nejúžasnější na celé podívané je to, že se voda valí přes kaskády i koryty celkem pomalu.
Pozvaní hosté tak mohou sledovat její „čelo“, zatímco volným krokem scházejí z kopce dolů.
Rekordní velikost
Po smrti Karla I. se park Wilhelmshöhe, jak se dílo nazývá, dál zvelebuje a rozšiřuje. Jeho nástupci doplní vodní atrakci, dlouhou přibližně 12 kilometrů, o spoustu zajímavých prvků.
Panstvo se může procházet po Ďáblově mostě, snít u kaskád Peneus nebo tajit dech nad Steinhöferským vodopádem.
Dnes má Wilhelmshöhe rozlohu 240 hektarů a jako jeden z největších horských parků na světě byl v roce 2013 zapsán na seznam UNESCO. Od jara do podzimu se zdejší „vodní show“ spouští dvakrát týdně, v létě mohou návštěvníci unikát obdivovat i v noci, kdy je celý nasvícený.
(Zdroj: HISTORY revue)