Moderní technologie umožňuje vědcům neustálé pokroky i ve světě archeologie, na konci roku 2021 se například digitálně podívali pod obvazy jedné z nejznámějších mumií – krále válečníka, faraona Amenhotepa I.
K digitálnímu pohledu do nitra využili badatelé 3D počítačovou tomografii (CT) a odhalili detaily z jeho hrobových šperků až po zuby.
„Se svou úzkou bradou, malým nosem a kudrnatými vlasy fyzicky připomíná svého otce,“ řekla radioložka Sahar Saleem, profesorka radiologie na lékařské fakultě Káhirské univerzity.
Jako poměrně překvapující u mumie staré zhruba 3500 let uvádí také nápadně dobrý stav zubů.
Záhadný faraon
Amenhotep I. byl dosud pro archeology poměrně záhadný, jedná se totiž o královskou mumii, kterou není možné kvůli její křehkosti a dokonalým lněným obalům pokrytým květinovými girlandami z delphinia, egyptského konopí a světlice barvířské a kráse jeho malované pohřební masky jakkoliv „rozbalit“.
„Ukázalo se, že Amenhotep I. měl přibližně 35 let, když zemřel. Byl asi 169 cm vysoký, obřezaný a měl dobré zuby. V jeho obvazech bylo umístěno na 30 amuletů a jedinečný zlatý pás se zlatými korálky,“ dodala Saleem.
Skutečnost, že jeho zuby jsou v tak dobrém stavu, je jasným důkazem toho, jak „úžasný“ proces mumifikace byl. Tým doufal, že najde důkazy o tom, jak Amenhotep zemřel, ale to se bohužel nestalo.
„Nemohli jsme najít žádná zranění nebo zohavení způsobená nemocí, která by ospravedlnila příčinu smrti, kromě četných posmrtných zohavení, pravděpodobně způsobených vykradači hrobů po jeho prvním pohřbu.
První mumifikátoři mu odstranili vnitřnosti, ale mozek ani srdce ne,“ dodala Saleem.
Již jednou rozbalená mumie
Amenhotep I. byl druhým králem 18. dynastie a na trůn nastoupil po smrti svého otce Ahmose I. Vládl Egyptu asi 21 let mezi zhruba 1525 a 1504 př. n. l.
Egyptologové z dekódovaných hieroglyfů vědí, že Amenhotepa rozbalili kněží v 11. století před naším letopočtem, během 21. dynastie, aby napravili škody způsobené vykradači hrobek.
Spekulovalo se také, že ho rozbalili, aby znovu použili královské pohřební vybavení nebo ukradli ozdoby. Podle nynějších zjištění se však ukázalo, že kněží měli jen ty nejlepší úmysly.
(Úvodní foto: Thanatosimii~commonswiki / Creative Commons / CC-PD-Mark)