Kdo chce žít s kočkou, musí se smířit s její slabostí pro ochutnávání pokojových i zahradních rostlin. Jenže některé druhy jí mohou způsobit velké zdravotní problémy, dokonce i smrt.
Lilie
Obsahují látky, které poškozují ledviny, následkem toho se v organismu hromadí močovina, fosfor a draslík. Jed kočce způsobí nadměrné slinění, zvracení, nechutenství nebo letargií.
Po zdánlivém zlepšení po dvou až třech dnech dochází k selhání ledvin a dalších orgánů, což vede ke smrti zvířete.
Pomoc musí být rychlá
Nejdéle do hodiny je nezbytné vyvolat zvracení. K tomu lze použít peroxid vodíku (3% roztok), který nalijete do tlamy. Pak je nutné kočku odvézt na veterinární ošetření.
Pozor: Podobný účinek jako lilie mají oblíbené zahradní denivky a z pokojovek glorióza.
Nejnebezpečnější pokojovky: dieffenbachie, vánoční hvězda, kroton, klívie a brambořík
Zimostráz – živý plot
Alkaloidy, které obsahuje, způsobují kočce silné křeče s poruchami dýchání a nervové soustavy, takže k smrti dochází udušením. Otravu doprovází zvracení a průjem.
Brslen – oblíbený okrasný keř
Otrava se začne projevovat až po 12 i více hodinách, kdy se jed plně vstřebal. Způsobuje nevolnosti, průjmy, zvýšení teploty se studeným potem a selhávání krevního oběhu. Smrt nastává selháním jater a ledvin.
Štědřenec – zlatý déšť
Jedovaté alkaloidy v kytce už asi po půlhodině kočce způsobí intenzivní slinění a zvracení, má bolestivé křeče v břiše, přidají se poruchy srdečního rytmu, výpadky vědomí a otrava končí smrtí udušením.
Cibuloviny
Jedovatými jsou narcisy, tulipány, bledule, sněženky a mnohé další. Velmi nebezpečný je však ocún, největší koncentraci jedu vykazují hlízy a semena.
K smrti dochází selháním jater a ledvin, otravu doprovázejí velmi nepříjemné stavy s břišní kolikou, dušností a srdečními potížemi.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)