Ve své době vzbudily naprostou senzaci. Dosud neznámé starověké sochy, plátna známých malířů či třeba Hitlerovy deníky.
Sběratelé i muzea za ně platili miliony, zájemci se o ně na aukcích doslova prali, aby se nakonec zjistilo, že jsou to pouhé padělky.
Socha egyptské princezny Amarny
Kdy a kde: 2006, Anglie
Hodnota: 15 840 000 korun
O koupi starověké sošky za skoro půl milionu liber psaly v roce 2003 všechny britské noviny. Soška princezny Amarny byla znalci datována do roku 1350 před naším letopočtem. Prodejce tvrdil, že byla majetkem jeho rodiny celých sto let.
Později ale vyšlo najevo, že sošku vyrobil za pouhé tři týdny podvodník ve své dílně. Použil vápenec a patinu dodal směsí čaje a jílu.
Obraz Panna a dítě s andělem
Kdy a kde: 2010, Anglie
Hodnota: cca 720 000 korun
Tato olejomalba odpočívala v depozitu anglické Národní galerie od roku 1924 a nikdo nepochyboval o tom, že se jedná o dílo italského malíře Francesca Francii z konce 15. století.
V roce 1954 se ale objevil identický obraz v londýnské aukci a jeden z nich tedy musel být padělek. Majitelé obrazů dlouho váhali, než se rozhodli nechat je prověřit experty. A výsledek?
Národní galerie vystavovala po desítky let padělek, který kdosi vyrobil v 19. století.
Obraz Kristus a jeho učedníci v Emauzích
Kdy a kde: 1936, Dánsko
Hodnota: cca 70 000 000 korun
Holandský malíř Han van Meegeren dokázal mistrně napodobit styl věhlasného mistra Vermeera a využil také toho, že se od něj dochovalo jen málo děl. Bylo tedy pravděpodobné, že se nějaké ještě mohou objevit.
Takto vzniklo i plátno Kristus a jeho učedníci v Emauzích. Aby obraz vypadal autenticky, byla olejomalba vytvrzena v peci na pizzu. Až v roce 1945 Meegerena přiznal falšování děl v celkové hodnotě 30 milionů dolarů.
Hitlerovy deníky
Kdy a kde: 1983, Německo
Hodnota: 140 000 000 korun
Před třiceti lety šokoval německý časopis Stern titulní stránkou, na níž se chlubil vlastnictvím deníků Adolfa Hitlera.
Za 60 svazků zaplatilo vydavatelství v přepočtu přes 100 milionů korun. Bezpečností služby od začátku nevěřily, že by takový nález úplně unikl jejich pozornosti. Nakonec se také ukázalo, že se jedná o falzum. Podvodník stránky deníků máčel v čaji, aby vypadaly starší.
Sochy Alceo Dosseny
Kdy a kde: 1928, Itálie
Hodnota: 2 300 000 korun
Italský sochař Alceo Dossena si velmi cenil starého antického umění, a proto svá díla tvořil podobným rukopisem a dokonce i technikou. Vynikající kvalitu soch a plastik pak zneužil jeho překupník. Začal je totiž tajně prodávat jako pravá historická díla.
Například hrobku, za kterou od bostonského muzea dostal 100 000 dolarů, nic netušícímu Dossenovi však zaplatil jen dvě stovky.