S naším spánkem to není nijak valné. Podle odborníků každý třetí dospělý trpí alespoň jednou v průběhu roku nespavostí. Každý desátý pak trpí chronickou nespavostí. Takový člověk je unavený, špatně se koncentruje a má deprese.
Navíc začne velice pravděpodobně výrazně přibývat na váze. Proč tomu tak je?
Hormonální bouře
Nedostatek spánku má hluboký dopad na rovnováhu organismu a na normální vylučování hormonů, které slouží k regulaci váhy. Jedním z nich je leptin, jehož hladina v organismu signalizuje pocit sytosti.
Vylučuje se pouze v noci, takže v případě, že dostatečně spíme, nepociťujeme tolik hlad a máme pocit sytosti. Jestliže ale spánek chybí, hladina leptinu je daleko nižší a my trpíme větším hladem.
Nevyspané tělo hůře spaluje
Vědci z Uppsalské univerzity ve Švédsku zjistili, že organismus nevyspaného člověka navíc spálí méně energie. To může kromě silnějšího pocitu hladu vést k tloustnutí. Dostatek spánku může naopak přibírání zabránit, tvrdí švédští vědci.
„Naše zjištění ukazují, že jedna noc nedostatečného spánku u zdravých mužů snižuje výdej energie, z čehož vyplývá, že dobrý spánek u lidí přispívá k přesné regulaci vynakládání energie přes den,“ vysvětluje šéf vědeckého týmu a profesor neurologie Christian Benedict.
Pokus na studentech
Už dřívější výzkumy ukázaly spojitost nedostatku spánku s přibýváním na váze. Prokázaly, že přerušovaný spánek narušuje hladiny hormonů regulujících stres a hlad během doby, kdy je člověk vzhůru.
Testy ukázaly, že už jedna probdělá noc zpomaluje po probuzení metabolismus, čímž se snižuje spotřeba energie na běžné tělesné úkony až o 20 %.
Nevyspaní studenti vykazovali ráno také vyšší hladiny cukru, hormonů odpovědných za chuť k jídlu a stresových hormonů. Abychom se negativním reakcím vyhnuli, měli bychom spát 7–9 hodin každou noc.
Mozek chce více jídla
Dalším důvodem tloustnutí při nedostatku spánku je dramatický pokles schopnosti strávit sacharidy. Pokud v tomto stavu jíte například chléb, těstoviny, rýži nebo brambory, tělo nevyužívá energii z tohoto jídla, ale začíná ji ukládat v podobě tuku.
Mozek také kvůli nedostatku spánku cítí hrozbu budoucího nedostatku energie a nutí člověka, aby se přejídal, i když to ve skutečnosti nepotřebuje.