„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile obdrží rozkaz od svého velitele. Všichni jsou si rovni, mají stejná práva, tak proč by nemohli?! Udržet pohromadě takovou armádu plnou individualit je ale nadlidský výkon…
Jen od 15. září do 1. prosince 1791 uteklo z Francie 2160 příslušníků důstojnického sboru. Všichni to byli vesměs šlechtici. Další vojáci, spojení s monarchií, končí v žaláři nebo se v době Teroru (září 1793–červenec 1794) ocitnou rovnou pod gilotinou.
Ani pro muže, kteří zdárně pokračují ve své vojenské kariéře, to není jednoduchá situace. Snadno upadnou do podezření, že rádi vzpomínají na zašlé časy. Fungují v permanentním stresu, zda i oni zítra nepoputují před kata. Nedostatek kvalitních velitelů se nutně projeví na bojišti.
Pro svobodné povinně
Ve svých počátcích má revoluční francouzská armáda kolem 300 000 mužů, dobrovolníků. Tváří v tvář první koalici (1792–1797) je však zřejmé, že to nebude stačit.
Matematik Lazare Carnot (1753–1823), člen Výboru pro všeobecnou bezpečnost zodpovědný za armádu, přichází se systémem povinných odvodů.
Jednotlivé francouzské departementy dostávají kvóty, kolik musejí dodat vojáků. V polovině roku 1793 tak revoluční armáda čítá již 645 000 mužů, o rok později 1 500 000.
Armáda otrhanců
O jednotných uniformách se nedá mluvit. Řada vojáků má na sobě prosté venkovské oblečení, na nohou vlastní škrpály, na hlavě své klobouky. O úzkých nohavicích po kolena, které jsou tehdy v módě v jiných evropských armádách, si mohou nechat jen zdát.
Až později se mezi nimi jako poznávací znamení rozšíří modré kabátce s dlouhými šosy. Navzájem se mezi sebou poznávají hlavně díky kokardě v barvě trikolory, kterou si připínají na rozmanité pokrývky hlavy.
Do boje bez muškety
„Mušketu si sežeňte sami!“ S těmito slovy ještě v roce 1796 vysílají velitelé zhruba tisícovku neozbrojených Francouzů do bitvy o Montenotte v Itálii. Obohatí se na poražených Rakušanech. Co si prostí pěšáci neukradnou, to nemají.
Až kolem roku 1800 budou standardně vybaveni mušketami Charleville. Dostanou k nim bajonety, a navíc krátkou šavli. Napoleon (1769–1821) se také postará, aby jeho muži povinně fasovali tlumok na záda, láhev na vodu a deku.
(Zdroj: HISTORY revue)