Nejednou se při posezení na toaletě zrodí i významné státnické rozhodnutí. Císař Hadrián se málokde dokáže tak soustředit. Pohled na stěny zdobené polodrahokamy, leštěným sklem a perletí mu pomůže zklidnit mysl.
Ve své vile v Tivoli u Říma si za tímto účelem nechává vybudovat hned 47 záchodů, z toho 19 je určeno pouze pro jednu, tedy jeho, osobu. Hoví si na nich na mramorových sedátkách, která mu poskytují maximální pohodlí…
Přátelské setkání
Někdy ale přicházejí chvíle, kdy císař chce s někým podiskutovat. Návštěva oné místnosti je i k tomu tou nejlepší příležitostí. V Římě nebývá posezení na toaletě přísně intimní záležitostí.
Spousta lidí zde stráví čas při rozhovoru s ostatními a lze se tu třeba také seznámit.
Hlavně muži tyto chvíle využívají ke chlapskému poklábosení o politice nebo o ženách. I sám Hadrián občas hledá rozptýlení a svoje přátele pozve do některé z 28 místností pro víc lidí, které vlastní ve vile v Tivoli.
Sluhové se pak postarají, aby společnost měla dokonalý komfort. Houbičky na tyčce, sloužící k otírání, důkladně omyjí v octové vodě.
Zdobené freskami
Bohatí římští patricijové následují Hadriánova příkladu. Závisí na množství peněz, které cinká v jejich měšcích, jaké záchody si vybudují, ale mramorová sedátka, stěny pomalované freskami, sošky či vázy zdobící interiér nejsou žádnou výjimkou.
Soukromé latríny patří k veledůležitým místům, které se většinou v domě nacházejí hned vedle kuchyně.
„Římané vyvinuli sofistikované metody pro řízení hygieny včetně akvaduktů pro přemisťování vody z jednoho místa na druhé, kanalizaci pro odstraňování použité vody z koupelí a odtoků z chodníků, silnic, veřejných a soukromých latrín,“ píše současná americká archeoložka Anna Olga Koloski-Ostrowová, která se výzkumu římských latrín věnovala.
Není ovšem pravidlem, že jsou soukromé záchody vždy připojeny ke kanalizaci. Někdy se musejí pravidelně vynášet.
(Zdroj: HISTORY revue)