Staráte se o ně, ale přesto toužíte po ještě více běloskvoucím úsměvu? Máte několik možností, jak ho dosáhnout.
Ale jestli si myslíte, že si pořídíte běloskvoucí úsměv, jako mají celebrity v časopisech, možná budete zklamaní. Ten totiž bývá většinou dílem šikovných grafiků. Sklovina má totiž vždy trochu mléčný nádech a její zabarvení se u různých lidí liší.
Bělicí zubní pasty
Koupíte je v každé drogerii, ale zázraky nečekejte, zuby doopravdy vybělit nedokážou. Maximálně se vám povede trochu osvěžit původní přirozenou barvu skloviny.
Díky mikročásticím, které sedřou skvrny, dokážou dobře odstranit zabarvení, které vzniká při konzumaci některých potravin a pití nápojů.
Bělicí gely
Ty, které používají zubaři, případně které se dají koupit i pro domácí použití, obsahují peroxid vodíku. Ten dokáže proniknout do struktury zubu a odbarvit pigmenty, které se v něm usadily. Zubní sklovina zůstane nepoškozená.
Doma to jde také
Do bělení se můžete pustit i doma. K chemickému ošetření se používají stejné účinné látky, jako používá zubař v ordinaci, jen nejsou tak koncentrované. Proto počítejte s opakovanou aplikací několik dní po sobě.
Gely s nejnižší koncentrací se na zubech nechávají několik hodin, i přes noc, ty silnější pak hodinu denně.
Při domácí aplikaci gelu se může stát, že se trocha látky nechtěně dostane na dásně a kvůli podráždění vás může pobolívat v krku, nebo se může ozvat žaludek.
Bělení v ordinaci
Nejjistější cestou je obrátit se na odborníka. Lékař musí zjistit, že nemáte zubní kazy, poškozenou sklovinu, že okraje plomb ve vašich zubech „těsní“ a nemáte odhalené krčky nebo zánět dásní. Teprve potom rozhodne.
Buď se s ním dohodnete na tom, že vám zhotoví plastové nosiče na míru a i s gelem a pokyny, jak bělit, vás pošle domů, nebo se pustí do zákroku sám.
Ošetření trvá asi hodinu. Následně byste asi 24 hodin neměli pít kávu, víno a barevné šťávy, jíst barevnou zeleninu a kouřit.