Rakousko prohrálo válku s Pruskem a na základě mírové smlouvy se muselo vzdát téměř celého Slezska!
Potupná porážka ukáže Vídni jednu podstatnou věc – rakouské dělostřelectvo zastaralo a v konkurenci ostatních evropských velmocí výrazně zaostává…
Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) nemá ráda polovičatá řešení. Podle ní se dělostřelectvo musí od základu změnit. Napadá ji jediný muž, který to dokáže.
V roce 1744 pověří náročným úkolem knížete Josefa Václava z Lichtenštejna (1696–1772). Zkušený diplomat a vojevůdce její důvěru nezklame.
Důraz na výcvik
Obklopí se týmem vyhlášených odborníků z českých zemí, Saska, Pruska či Švýcarska.
S využitím jejich znalostí a schopností kníže Lichtenštejn „sjednotil a snížil počet ráží děl, dal vyvíjet a vyrábět moderní prachové náplně a střely“, jak vypráví současný publicista Pavel Juřík.
Velkou pozornost věnuje i výcviku a vzdělání dělostřelců. Ještě v roce 1744 vzniká v Rudolfově u Českých Budějovic nejstarší dělostřelecká škola v habsburské monarchii.
O pět let později pak Josef Václav z Lichtenštejna zakládá u nedalekého Týna nad Vltavou dělostřelecké cvičiště, kde se testují nové zbraně, piluje taktika a studenti z Rudolfova skládají praktické zkoušky.
Výbušné přípravy
Marie Terezie vyrazila na inspekci, v létě 1753 se chystá podívat i na cvičiště u Týna nad Vltavou. Dělostřelci se na její návštěvu pečlivě připravují.
„Mělo se odbývat velké vojenské cvičení, chystali vojenskou přehlídku, a dokonce prý připravovali ohňostroj,“ upřesňuje současná historička Martina Sudová.
Jenže právě kvůli „světelné show“ se v areálu odehraje tragické neštěstí. 21. června v místní prachárně dojde k mohutné explozi, při níž umírá zhruba 80 osob.
„Celá dílna od zapáleného prachu, s dělníky dole i nahoře, jichž počet asi ku devadesáti osobám byl, byla rozmetána. Většina z nich na místě roztrhána a spálena,“ líčí nehodu tehdejší místní farář.
Zpráva vyvolá ve Vídni šok. 6. srpna se Marie Terezie přijede na místo neštěstí podívat. Na památku dělostřelců zde údajně nechává vztyčit sousoší Kalvárie.
(Zdroj: HISTORY revue)