Skvrny už vůbec nemusejí být pohromou a není třeba nad nimi lamentovat. Prakticky každá se dá beze zbytku odstranit. Jen vědět, jak na to.
Na trhu je spousta přípravků, vodiček, sprejů a prášků, se kterými v mžiku a bez větší námahy vyčistíme prakticky cokoli.
Je jasné, že se v nich nemůžeme orientovat, proto je lepší nechat si doporučit přesně podle typu skvrny a místa, kde je (oblečení, sedačka, koberec…) . Existuje ale i spousta domácích receptů, vychytávek a osvědčených rad.
Káva
Polít kávou sebe, ubrus, sedací soupravu i koberec… Přihodí se to mnohým z nás. Co teď? Jestli to jde, co nejdříve dejte skvrnu pod proud studené vody.
Nikdy nepoužijte teplou, natož horkou vodu, ta skvrnu jen zafixuje a už byste ji nemuseli odstranit nikdy (to samé platí i u skvrn od čaje, vajíček a krve).
Jestli skvrna nepovolila, přijde na řadu ocet nebo citron. Pokapejte ji a nechte působit. Nakonec zlehka opláchněte čistou vodou a pokud to jde, následně vyperte. Na kávový flek můžete zkusit i sůl, kterou přidáte do studené vody.
Krev
Kolikrát už jste se při přípravě masa řízli? Stačí mžik a už se objeví kapky krve. Než se vzpamatujeme, mohou potřísnit ledacos – utěrku, koberec, ubrus… I tady zapůsobí proud studené vody a sůl. Na zaschlou krev zkuste peroxid vodíku.
Bláto
Domů ho přinesou v nestřeženém okamžiku většinou děti nebo psi. Než se nadějete, je na koberci. Co teď? Nechte je nejprve uschnout a pak zkuste místo vyluxovat. Jestli flek přetrvává, potřete ho jádrovým mýdlem a pak místo vytřete čistou vodou.
Stejnou službu, jako mýdlo, udělá technický líh, jen je třeba nejdříve udělat test stálosti barev. Líh naneste houbičkou na skvrnu a nechte několik minut působit. Následně opět místo vytřete několikrát čistou vodou.