Asi ano, i když od té doby, co nás reklamy na tu pravou a jedinou ohlušují na každém kroku, se možná najdou tací, kteří ji nikdy nedělali. A to je opravdu škoda. Jak na ni?
Vlastně byste normálně na majonézu nemuseli mít recept, protože na ni potřebujete vejce a olej (nejčastěji slunečnicový). A pak už jen pár ingrediencí, aby to všechno mělo nějakou chuť. Základem je ale technika, v tomto případě pomalá.
Postup
Prostě vezměte žloutek pokojové teploty, přidejte trochu hořčice (nejlépe dijonské), vezměte metlu a po troškách přilévejte olej. A ničeho se nebojte, na 1 žloutek dáte až 100 ml oleje.
Během chvíle by majonéza měla získat tu správnou konzistenci, bude světlejší a tuhá, až se bude lepit na metlu. To je chvíle pro přidání octa nebo citronové šťávy, čímž ji zase zjemníte a trochu naředíte.
Když se nedaří
* Majonéza je řídká?
Možná jste dávali olej moc rychle. Nezoufejte, dá se to napravit. Vezměte další žloutek, dejte do čisté nádoby a s řídkou směsí zacházejte jako s olejem. Tedy pomalu přilévejte a šlehejte. I když máte pocit, že přidáváním oleje majonéza řídne, je to naopak!
* Umixovala se jen olejová kalná voda, ve které plavaly kousky žloutku?
Asi jste vzali studené vejce, studený olej anebo použili teplou mísu. Možná jste na žloutky nalili na začátku mnoho oleje, či žloutek byl špatně zbaven bílku. Mohli jste také přerušit na delší dobu míchání.
Pamatujte si:
Jeden žloutek přijme nejvýše 2/10 litru oleje. Přesytíte-li žloutky olejem, dojde rovněž k sražení majonézy. Je-li majonéza upravována v přílišném chladu, například na ledě, srazí se vám v tom okamžiku, kdy ji přenesete do teplejší místnosti.
Náš tip: Připravenou majonézu nechejte vždy odpočinout na několik hodin v lednici, poněvadž čerstvě připravená má štiplavý a výrazný nádech, který se odpočinkem rozloží.
Něco o chutích
Majonézu můžete různě kořenit. Pepřem, bylinkami anebo můžete použít jiný druh oleje – olivový, arašídový či avokádový.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)