Ředkvičky mají vysoký obsah silic, minerálních látek a vitaminu B a C. Kromě vysokého podílu vody obsahují vápník, draslík, fosfor a síru, která jim dodává charakteristický zápach. A na co jsou dobré?
* Podporují trávení, jsou mírně močopudné.
* Odstraňují zácpu, působí proti plynatosti.
* Snižují cholesterol i krevní tlak.
* Uvolňují hleny při kašli.
* Působí na onemocnění žlučníku, žaludku i průdušek.
* Jsou prevencí žlučových a ledvinových kamenů.
* Odvodňují.
* Posilují nervy.
* Posilují paměť.
* Vzhledem k obsahu karotenu mají blahodárný vliv na zrak.
Nakupujeme
Při nákupu vybírejte ředkvičky, které jsou na pohmat tuhé a na svou velikost přiměřeně těžké. Ředkvičky měkké a oschlé nechte být. Přítomnost natě trvanlivost ředkviček neprodlužuje, proto ji před skladováním v lednici vždycky dejte pryč (nebo ji zpracujte).
Ředkvičky vydrží v šuplíku na zeleninu čerstvé několik dní a nejlépe jim je v pootevřeném plastovém pytlíku.
Klíčky, nať a květy
V poslední době, která fandí zdobení jídel, se některá zahradnictví specializují na pěstování ředkviček na nať a květ, případně klíčky. Tak můžete ředkvičky zužitkovat i vy.
Nať obsahuje stejné látky jako kořen a není palčivá, hodí se proto třeba do pesta a do polévkových krémů. Nebojte se je ale použít třeba v salátu – ke křupavým ředkvičkám vytvoří pěkný kontrast.
Zasyrova
Hodí se k jakýmkoliv zeleným salátům a do různých pomazánek, jen je potřeba ji spotřebovat brzy, protože ředkvičky ztrácejí vodu a pomazánku naředí.
Zatepla
Ředkvičky se mohou také dusit, tepelná úprava ale musí být rychlá. Bulvičky nakrájte na čtvrtinky a krátce prohřejte v teplé máslové emulzi. Stačí opravdu jen chvíli, máslo ani nesmí začít bublat.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)