Proč nechat na zahradě uschlé stromy? Poskytují vhodné podmínky hmyzu i malým živočichům. A ti zase pomáhají nám.
Existuje spousta druhů hmyzu a dalších bezobratlých, pro které je základní podmínkou života přítomnost mrtvého dřeva. Proto dožívající strom, který musí uvolnit místo nové výsadbě, nechte na zahradě třeba i v podobě bezpečného torza. A jestli vám nepřekážejí, můžete zde nechat i pařezy.
I živé stromy pomohou
Někteří malí živočichové využívají často i drobné odumírající části dřeva na jinak živých stromech – různé praskliny, dutiny nebo pahýly hostí po určitou dobu larvy tesaříků, ztrouchnivělé dřevo se stane útočištěm kovaříků, zlatohlávků, potemníků i jiných brouků.
Proto zkuste tyto části dřeva alespoň v menší míře na stromech při prořezávání ponechat.
Kout s „nepořádkem“
Někteří živočichové žijí na povrchu půdy. Líbí se jim tam, kde jsou volně uložené kameny, hromady listí a usychající trávy či přirozený luční porost. Stačí jim pouhých pár metrů čtverečních, kde přežívají i desítky let.
Jestli to jen trochu jde, neničte toto přirozeně vzniklé zákoutí, ale naopak ho vhodně doplňte.
Nechte bylinky vyrašit
Některý hmyz je pevně spjat s rostlinami a hlavně bylinami. Například motýli, kteří z rostlin pijí nektar. Takže v určité části zahrady trávu nesekejte, pomůžete tím kromě motýlů i kobylkám.
Snížíte množství škůdců
Přítomnost živočichů žijících na povrchu půdy bývá zcela praktická – díky nim můžete na své zahradě citelně snížit množství škůdců. Nebude pak zapotřebí tolik chemických postřiků.
A navíc se díky rozkládající se mrtvé organické hmotě navracejí zpět do půdy i potřebné živiny.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)