Zlaté hodinky ozdobené diamanty, které navrhl švýcarský výrobce luxusních hodinek Ebel, jsou nejunikátnějším kouskem ze sbírky hodinek patřících králi rokenrolu. Do aukce jdou za vyvolávací cenu téměř půl milionu dolarů.
Kolekce sběratelských předmětů, které vlastnil král rokenrolu Elvis Presley je mimořádně rozmanitá, od šperků a oděvů přes automobily a také rozsáhlou sbírku hodinek.
Jedny z těch nejvzácnějších jsou přitom nyní na prodej v nabídce galerie MS Rau v americkém New Orleans. Tento zlatý klenot má navíc zajímavou historii, která raritnímu chronometru jen přidává na hodnotě.
Švýcarská kvalita
Švýcarská manufaktura Ebel byla založena v roce 1911 a v průběhu let si získala zasloužený věhlas díky mimořádné kvalitě a detailnímu zpracování.
Sedmdesátá léta minulého století pak patřila ke zlaté éře značky, která tehdy navrhovala hodinky třeba pro Cartiera a další švýcarské značky.
Kousek, který si u Ebela objednal Presley, je ale sám o sobě unikátem, jenž vyniká mezi Elvisem vlastněnými Rolexkami a Omegami. Hodinky jsou vyrobeny ze 14karátového zlata se zvláštním rozeklaným náramkem, jehož podoba symbolizuje texturu surového zlata.
Čtvercový ciferník pak zdobí 26 kulatých diamantů a náramek je doplněn o tenký zlatý řetízek.
Dar pro přítele
Král rokenrolu byl známý také svou štědrostí, například řadu z celé stovky Cadillaců, které vlastnil, rozdal příbuzným či známým.
Podobný osud čekal i zlaté hodinky Ebel, které Elvis v roce 1974 věnoval americkému gospelovému zpěvákovi J. D. Sumneorvi, jehož kapela koncertovala s Presleym až do jeho smrti v roce 1977.
Luxusní dárek také dodnes nese vyryté věnování, anglický nápis „Od Elvise po J. D. Sumnera, 1974“.
„V osmdesátých letech prodal J. D. Sumner všechny své šperky a upomínkové předměty, které mu Elvis daroval, bývalému šéfovi pěvecké skupiny Stamps Quartet, Miku Moonovi, vášnivému fanouškovi a sběrateli Elvise,“ vysvětlil majitel galerie Bill Rau.
Po Elvisově smrti v roce 1977 Sumner nabádal Moona, aby otevřel Elvisovo muzeum, což se podařilo v roce 1979. Tyto hodinky patřily do sbírky muzea až do roku 2018, než byly prodány soukromému majiteli.
A nyní jsou na prodej znovu za vyvolávací cenu 495 000 dolarů.