Možná vás to už někdy postihlo. Udělali jste rychle nečekaný pohyb a najednou jste pro bolest nemohli otočit hlavu nebo narovnat záda. Viníkem byl skřípnutý nerv.
Co ho způsobuje? Vyhřezlá ploténka, artritida či kostní výrůstky. Nejrychleji uleví injekce od lékaře, existují ale i další metody, kterými si můžete pomoct sami.
Domácí ošetření
Nechte poškozené místo odpočívat. Je to nejsnazší cesta k okamžité úlevě od bolesti. Nepřepínejte se a nic těžkého nezvedejte. Zato si dopřávejte několik hodin spánku navíc.
Ke znehybnění postiženého místa použijte ortézu nebo dlahu.Dovolí vám dělat alespoň základní pohyby. Jestli máte skřípnutý nerv v krku, noste přes den krční límec, aby byly svaly v klidu.
Pokud je skřípnutý nerv důsledkem syndromu karpálního tunelu, použijte zápěstní nebo loketní ortézu.
Střídejte ledové a teplé obklady. Led přikládejte 3-4 krát denně na 15 minut, tím se zmírní zánět. Pak použijte ohřívací láhev nebo ohřívací podložku, abyste uvolnili svaly a podpořili krevní oběh.
Dejte si masáž. Ale ne intenzivní, protože silný tlak by mohlo bolest zhoršit. Současně nezapomeňte pít hodně vody, aby se tělo vyčistilo od toxinů, které se při masáži uvolňují.
Zkuste natahování na žebřinách. Při bolestech páteře to obvykle pomáhá. Ale dělejte to jen v případě, že vám to vyhovuje a cítíte při tom uvolnění a úlevu.
Vezměte si léky.Třeba ibuprofen nebo aspirin, které působí protizánětlivě.
Prevence
*Je důležité se hýbat. Stačí třikrát týdně pár vhodných cviků na páteř, dělat je ale musíte pravidelně.
* Určitě si hlídejte váhu. Tloušťka páteři škodí.
*Židle, na které sedíte, by měla mít opěrky na ruce a zádové opěradlo by mělo mít vyklenutou plochu v bederní části.
* Musíte ale spát ve správné poloze – na boku, s mírně pokrčenýma nohama.
(Foto: Shutterstock)