Když ho v minulosti spatřili někteří cestovatelé, měli za to, že blouzní. Jemenský Šibám se totiž nachází uprostřed mimořádně nehostinné krajiny. Z pouště se vynořuje jako fata morgána. Už před bezmála 500 lety přitom připomínal newyorský Manhattan.
Starý je zhruba 2500 let, obepínají ho sedm metrů vysoké hradby a dovnitř se vstupuje jedinou branou. Řeč je o Šibámu, nacházejícím se v údolí Hadramaut, jehož jméno lze přeložit jako „Přichází smrt“.
Okolo jemenské metropole se totiž rozkládá pustina větší než celé Česko, která se v létě mění v horoucí peklo. „Šibám je místem jako z Tisíce a jedné noci,“ míní současný britský znalec architektury Jonathan Glancey.
První velký rozkvět zažije sídlo již ve 4. století, kdy se stává hlavním městem Hadramautského království. Ve středověku se sice může pochlubit 103 mešitami a 14 lázněmi, na první pohled ale nevypadá nijak výjimečně.
Změnila ho povodeň
Domy se bortí a končí ve zpěněné vodní mase. Třebaže Šibám leží ve velmi vyprahlé krajině, údolím Hadramaut se kvůli jeho sevřenému tvaru čas od času prožene povodeň. Ta nejničivější udeří na město na přelomu let 1532–1533.
Záplavy tehdy zničí prakticky celý Šibám. Právě při jeho obnově dostane jemenské sídlo svůj dnešní vzhled. Obyvatelé zde totiž místo dosavadních budov postaví obří věžáky, dosahující výšky až 30 metrů. Celkem jich zde stojí okolo 500.
O Šibámu se proto často mluví jako o „nejstarším mrakodrapovém městě světa“ a přezdívá se mu „Manhattan pouště“ nebo „Chicago pouště“. „Věže využívají tradiční jemenskou stavební techniku,“ upozorňuje Glancey.
I přes jejich výšku jsou budovány z hlíny, respektive z hliněných cihel. Aby co nejdéle vydržely odolávat přírodním podmínkám, jsou zdi bíleny vrstvou vápna a drcené sádry.
S významem do výšky
Jemenská metropole byla svého času v lecčem průkopnická. Zdejší ulice totiž měly už v 16. století pravoúhlé uspořádání, byly vydlážděné a standardem byla i kanalizace, vedoucí až do horních pater „mrakodrapů“.
Jednotlivé domy přitom obývala a dodnes obývá zpravidla jen jedna početná rodina. Platí tu jednoduchá úměra: Čím je člen klanu významnější, tím je mu vyhrazeno vyšší patro.
(Zdroj: HISTORY revue)