…se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.
Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.
Proč se tak děje?
Oční čočka, původně čirá jako křišťál, se začíná zakalovat usazeninami. Je to tím, že se zpomaluje metabolismus a vyplavování zplodin, které dříve tělo zvládalo odstranit. Šedivé zbarvení je v oku vidět i navenek.
Zpočátku pomohou brýle
Je to ovšem jen dočasné řešení, protože zakalování čočky postupuje. Zatím neexistuje žádný lék, který by proces dokázal zastavit. „Léčí“ se jen výměnou zakalené čočky za implantát.
Smysl to má vždy
Tedy i ve stáří. Omezené vidění totiž může podpořit rozvoj demence, která často bývá spojena s Alzheimerovou chorobou. Mozek totiž udržujeme aktivní jen s pomocí každodenního tréninku a stálého přísunu nových podnětů, což při zakaleném vidění moc nejde.
Šedý zákal podporuje
* Silné UV záření.
Proto je také onemocnění častější v tropech a ve vysokých nadmořských výškách a také u lidí, kteří tráví hodně času na vodě.
* Kouření.
Škodliviny v cigaretovém kouři přispívají k zakalování čočky. Podobně se tomu děje při silné konzumaci alkoholu.
* Kortikoidy.
Některé léky mohou rovněž vyvolat šedý zákal. Může se to stát nejen při používání očních kapek, ale i při dlouhodobé léčbě kortikoidy.
* Cukrovka.
Šedý zákal postihuje hlavně lidi s cukrovkou 1. typu, která se objevuje v dětství a v mladém věku. Proto i šedý zákal přichází dříve, než je obvyklé. U diabetiků 2. typu se naproti tomu zákal objevuje jako jedno z onemocnění vyššího věku.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)