Videohry a hazardní hry existují již několik desítek let a také díky tomu je dnes možné se tzv. “opřít” od mnoho vědeckých studií, které se zabývají vlivem videoher na mozkové funkce člověka a to, jak z nich může člověk čerpat ve svůj prospěch.
Videohry se od svého vzniku potýkají u všeobecné veřejnosti s nepochopením a je jim často připisován zejména negativní vliv na člověk (často je touto cílovou skupinou podle veřejnosti mládež) – dnes je však zcela jasné, že videohry mají také své univerzální výhody od jazykového vzdělávání až po rozvoj prostorového, logického nebo kreativního myšlení.
Podívejme se na to, jaký vliv mají na mozkové činnosti.
Klasická studie a dopaminy
Na toto téma skutečně existuje celá řada studií, první již od 90. let – právě v roce 1990 byla publikovaná studie, která varovala před negativním vlivem hraní videoher na oblast mozku ovlivňující vizuální senzory.
Nicméně další studie publikovaná v roce 1998 deníkem Journal se již věnovala výrazně pozitivnějšímu tématu – dopaminu neboli tzv. hormonu štěstí.
Podle této studie působí hraní her na neurotransmiter, který právě tento hormon uvolňuje a právě proto se mnoho hráčů k videohrám vrací a v některých případech se u nich může rozvinout dokonce závislost – hraní přímo působí na pocit spokojenosti a štěstí.
Rozvíjení základních schopností a dovedností
Jedním z dalších faktorů je působení na získávání a čerpání nejrůznějších schopností – včetně rozvoje IQ, logického a prostorového myšlení nebo kreativity. Oblasti videoher mají nejrůznější témata a nejedná se pouze o tzv.
střílečky, které jsou v médiích s pravidelnosti zmiňovány nejčastěji – celá řada her má v sobě zakomponované komplexní úkoly nebo tzv.
questy, které je nutné pro posun hrou vyřešit a právě pravidelné hraní takto zaměřených her může mít pozitivní vliv nejen na inteligenční kvocient, ale také na logické, prostorové a kreativní myšlení.
Toto platí nejvýrazněji pro mladé hráče, ale čerpat z těchto aspektů mohou také dospělí.
Mozek je sval, který se musí neustále trénovat a jehož mozkové funkce je nutné stále rozšiřovat aby síť mozkových buněk zůstala aktivní – právě to hry poskytují unikátním způsobem.
Další hry, které zdokonalují dovednosti mohou být vybrané hazardní hry, jako jsou zejména karetní hry u kterých he možné cvičit nejen vlastní pozornost a strategické myšlení, ale také matematické schopnosti.
Přední online hazardní hry přes online kasina v České republice je možné najít na CeskeCasino.
Neuroplasticita
Podle některých studií mají hry pozitivní vliv na proces, který je znám jako neuroplasticita. Během lidského života se v mozku neustále projevují změny a mozkové funkce se dále rozvíjí. Aby byl takový proces možný, je zapotřebí tzv. neuroplasticity.
Teorie, že právě hraní videoher může tento proces přímo podporovat se poprvé objevila v 90. letech a postupně se dále rozvíjela a získává si svou podporu také dnes.
V tomto případě se jedná zejména o herní kategorie, kde hrají velkou roli reflexy – rychlé reakce na vzniklé situace ve hře – ať již se jedná o počítačové hry nebo hry pro herní konzole, jsou zásadní pro rozvoj neuroplasticity a tedy rozvoj samotných mozkových funkcí v průběhu lidského života.
Právě zde se stávají pro zdraví prospěšnými právě akční hry, kam spadají ony negativně vnímané střílečky a další hry.