Adopce nebo koupě štěněte je závažné rozhodnutí, které ovlivní budoucí život domácnosti i čtyřnohého miláčka. Vždy by měla být dobře promyšlená a domácnost a její členové řádně připraveni.
První dny v novém prostředí a s novými lidmi jsou pro mladé zvíře velmi stresující. Pomůžeme vám vybrat nejlepší vybavení pro vaše štěně a prozradíme, jak připravit prostory pro potřeby a chování v jednotlivých fázích vývoje štěňat.
Péče o štěně během prvních týdnů v novém domově
Jak jsme již zmínili, nové místo a tváře mohou štěně stresovat. V ideálním případě by měl pes přijít na nové místo s věcmi nasáklými pachem z předchozího místa. To mu dodá pocit bezpečí a něčeho známého.
Důležité je také poskytnout psovi krmivo, které dostával dříve. Přechod na jiné krmivo by měl proběhnout až po socializaci psa na novém místě, protože stres může zhoršit zažívací potíže psa – a změna krmiva tuto reakci jen zhorší.
Štěně je třeba uklidnit a poskytnout mu pelíšek. Dům by měl být připraven tak, aby byl pro psa zcela bezpečný. Všechny kabely, dráty, ostré nástroje, chemikálie a jedovaté rostliny musí být odstraněny nebo umístěny mimo dosah batolat.
Je třeba mít na paměti, že mladí psi velmi rádi berou do tlamy vše, co mají, a výměna zubů jejich touhu po žvýkání ještě zvyšuje. Je dobré zakrýt všechny otvory nebo místa, kudy by se zvíře mohlo dostat ven a mělo by problémy s vylézáním nebo uvíznutím.
Výbava pro štěňata
Ještě před příchodem mladých psů je třeba zakoupit vhodné granule pro psy, pelíšek, hračky a žvýkací potřeby.
Pro přepravu štěněte, např. k veterináři, bude nutný přepravník. Štěně by také mělo mít k dispozici toaletní potřeby určené pro jeho věk, aby první koupel byla jen potěšením. V domě nesmí chybět misky na krmivo a vodu pro psa. Pes k nim musí mít vždy přístup.
Vyberte si také postroj nebo obojek a pevné vodítko pro svého psa. Vyberte si tyto doplňky přesně podle rozměrů vašeho domácího mazlíčka.
Všechny produkty, které potřebujete, nabízí chovatelské potřeby fera24.cz, výhoda je vždy v internetovém obchodě, kde si můžete nechat všechny produkty doručit až ke dveřím jediným kliknutím!
Při výběru krmiva pro svého psa mějte na paměti, že v prvních fázích jeho života ho krmíte výrobky určenými pro štěňata.
Když se rozhodujete o svém prvním štěněti, musíte zvážit, zda do svého domova pořídíte klec, která bude sloužit jako jakési útočiště pro vašeho psa. Je nutné, aby si pes na klec předem zvykl a vyzkoušel si svou reakci na tento typ pomůcky.
Péče o štěně – výchova a socializace
Výchova štěněte by měla začít od prvních dnů v novém domově. V bytě by měl být prostor pro podložky pro štěňata, které jsou nezbytné k tomu, aby se pes naučil čistotě.
V prvních týdnech života štěňata ještě plně neovládají své fyziologické reflexy a nemusí mít čas dát vám najevo, kdy se chtějí uklidnit. V těchto situacích se rohože mohou stát zachráncem čistoty v domácnosti.
Nejlepší metodou výcviku je odměňování psa za dobré chování. Nekřičte na štěně ani ho netrestejte. Mnoho obchodů s chovatelskými potřebami nabízí klikací zařízení, která jsou skvělá pro proces učení.
Další pobídkou bude oblíbené krmivo vašeho psa podávané po tréninku nebo v jeho průběhu – jako pamlsek. Vedle učení se usazování je třeba zavést výcvik základních povelů – sedni, zůstaň, dej pac, lehni.
Během prvních měsíců života se formuje postoj štěněte ke všem složkám života. Špatné vzpomínky mohou negativně ovlivnit pozdější fáze dospívání a vyvolat nežádoucí chování. Proto je socializace štěňat tak důležitá.
Jedná se o seznámení psa se zvuky, předměty, provozem, věcmi v domě i venku – se vším, s čím mladý pes teoreticky přijde v budoucnu do styku.
Proces adaptace by měl probíhat klidně a pes by měl být odměněn za každou klidnou reakci nebo nereakci (např. když kolem projíždí cyklista, auto nebo pes). K tomu se vám budou hodit výcvikové pomůcky dostupné v obchodě s chovatelskými potřebami.
Štěně by mělo být seznamováno se všemi druhy podnětů a proti strachu ošetřovatelů by mělo být ponecháno v domě o samotě. To mu umožní pochopit, že samota nemusí nutně znamenat nic špatného; bez této lekce může štěně v budoucnu zažívat separační úzkost.
Mladého psa je však třeba nechávat o samotě postupně a každý den prodlužovat dobu jeho pobytu.
Při výchově štěněte je nejdůležitější důslednost a pravidelnost a musíte se zásobit velkou dávkou trpělivosti.