Už 10 let, téměř 3777 sol, funguje a pracuje na rudé planetě marsovské vozítko NASA Curiosity. Vyslanec Země má poodhalit minulost Marsu a zjistit podmínky pro mikrobiální život. Ale občas zakopne i o geologický obor.
Tohle je železný meteorit zvaný „Libanon“, tvarem a leskem podobný železným meteoritům, které na Marsu našly předchozí generace vozítek Spirit a Opportunity. Libanon je široký asi 2 metry (zleva doprava, z tohoto úhlu). Menší kus v popředí se nazývá „Libanon B“.
Tento pohled kombinuje sérii kruhových snímků s vysokým rozlišením pořízených dálkovým mikroměřičem (RMI) přístroje ChemCam (Chemistry and Camera) a kamery Mastcam. Snímky ukazují úhlově tvarované dutiny na povrchu horniny.
Jedním z možných vysvětlení je, že vznikly v důsledku přednostní eroze podél krystalických hranic uvnitř kovu horniny.
Další možností je, že tyto dutiny kdysi obsahovaly krystaly olivínu, které se vyskytují ve vzácném typu kamenných železných meteoritů zvaných pallasity, o nichž se předpokládá, že vznikly poblíž hranice jádra uvnitř asteroidu.
Železné meteority nejsou mezi meteority nalezenými na Zemi vzácné, ale jsou méně časté než kamenné meteority. Na Marsu železné meteority převažují v malém počtu nalezených meteoritů.
Částečné vysvětlení by mohlo pocházet z odolnosti železných meteoritů vůči erozním procesům na Marsu.