Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jaguar XJ: Okázalý luxus v designovém balení

V TOP CLASSU jsme si vyzkoušeli, jaké to je povozit se v nejlepším prémiovém Jaguaru současnosti. Vlajková loď značky – model XJ – ztělesňuje dokonalou kombinaci nejmodernějších technologií, sportovní jízdní dynamiky a okázalého luxusu…

Kontrola nad vlastním komfortem

Na začátek jediná výtka: Jaguar XJ má nízký strop, takže pokud patříte do klubu dlouhánů, budete se muset trochu zmáčknout. Tím však potenciální nedostatky rychle končí.

Zůstává jen óda na přepych, zážitek nejvyšší úrovně, vzpomínka na dokonalou jízdu, která vás ukolébává svým houpavým pohodlím… Systém Adaptive Dynamics totiž průběžně sleduje vůz až 500krát za vteřinu a podle podmínek přizpůsobuje vzduchové odpružení a adaptivní tlumiče.

Obě přední sedadla jsou navíc vybavena pěti různými masážními programy, což zážitek z řízení posouvá na nevšední úroveň. V zadní části vozu sice masážní křesla nejsou, i tak ale máte naprostou kontrolu nad vlastním komfortem.

Po šedesáti minutách jízdy jsme z „iksjéčka“ vystoupili svěží a odpočatí a dal bych výplatu za to, že stejné pocity bychom měli i po 10 hodinách. Za takovou dobu si někdo vystačí s vlastními myšlenkami, někdo potřebuje rozptýlit.

I na to výrobci Jaguaru XJ mysleli – audiosystém britské značky Meridian nabízí výkon minimálně 380 W (max. 1 300 W) s ne méně než 20 reproduktory. Tahle krása je navíc umocněna dřevěným ozdobným obložením a prémiovou kůží.

Počítačové modelování

Zatímco jsme elegantně pluli okreskami, dozvěděl jsem se z materiálů i informace dosud netušené. Například to, že skelet Jaguaru XJ je vyroben ze 100% hliníku pouhým lepením a nýtováním bez jediného svárového spoje.

Díky použití technologie známé z leteckého průmyslu dosáhne karoserie nejen odolnosti a tuhosti, ale i extrémní lehkosti – XJ je tak vlastně jedním z nejlehčích ve své třídě.

I proto se na silnici chová spíše jako sporťák a posouvá jízdu na samé hranice možností. Uměleckým zážitkem ostatně není jen jízda sama, ale i celkový design vozu.

Kapkovitý tvar, který vás uhrane monstrózností, svalnatými liniemi a střídmostí zároveň, přispívá k aerodynamice a obtékání vzduchu.

Tvarové řešení není dílem náhody, ale výsledkem rozsáhlého počítačového modelování, které zohledňovalo požadavky na estetiku i aerodynamiku. Lepší obtékání zvyšuje akceleraci (působivě) a snižuje spotřebu paliva i emise (rovněž působivě).

Nebezpečí návyku

Vylepšený 3.0litrový turbodiesel V6 s osmistupňovou automatickou převodovkou nabízí výkon 300 koní (221 kW) a točivý moment rovných 700 Nm, takže na stovku zrychluje za 6,2 sekundy. Když to člověk cítí na vlastní nohu, žaludek a ruce, je to nádherné.

A to jsme testovali „jenom“ třílitrový diesel, Angličané totiž vyrábějí ještě verze s ohromujícím 5.0litrovým motorem V8, přeplňované kompresorem a výkonem 550 k s akcelerací 4,6 sekundy…

Kdybychom testovali sportovní verzi XJR a museli „živit“ 16litrovou městskou bestii, neměli by z nás v účtárně radost. Ale 3.0litrový diesel?

Jeho spotřeba je až skandálně nízká (kombinovaná kolem 6 litrů), takže má lepší výsledky než VW Passat, a to i v případě, že kroužíte v kopcích Českého Švýcarska s Pravčickou bránou na dohled.

Přejezdy přes vesnice nejsou otravné, protože se vždycky někdo otočí. Polykání kilometrů na dálnicích zase není nudné, protože si bříšky prstů vychutnáváte jemnost té nejlepší kůže a cítíte teplo dřeva.

Abychom nezapomněli – na kůží obšitém tříramenném volantu jsou i páčky na řazení, ale pokud zrovna nechcete trénovat nevolnost při podřazování (protože to kope), většinou jenom ladně kroužíte na vlně lokomotivního zátahu.

P.S.: Jaguar XJ představuje koncentrované britství v zahuštěné dokonalosti.

Office

Ve verzi s dlouhým rozvorem (LWB) lze zadní část interiéru vylepšit sklopnými samostatnými 10,2″ displeji s vysokým rozlišením a ostrým obrazem. Ve středové loketní opěrce pak máte užitečné odkládací schránky a ovládací prvky multimediálního systému.

K dispozici jsou také sklopné pracovní stolky, bodové LED svítilny, sklopné opěrky nohou a elektricky ovládané clony na bočních oknech. XJ se pár tlačítky může proměnit v mobile-office Made in England.

DATABOX

Jaguar XJ

Cena test. vozu 2 732 528 Kč

Motor:                V6 turbo o objemu 3.0 l     

Výkon:               221 kW (300 k)

Nejvyšší rychlost:       250 km/h 

Zrychlení z 0 na 100 km/h: 6,2 s

Rozměry (d/š/v):        5130/18991460 mm

Hmotnost:                   1860 kg

Jízda v Jaguaru XJ, který v základu stojí dva a čtvrt milionu, připomíná plavbu na luxusní jachtě. V interiéru pracuje čtyřzónová klimatizace, která zajistí dokonalý komfort v každém počasí. Model Portfolio je vybaven sedadly v klasickém stylu. Čalounění kůží Soft Grain je zušlechtěno kontrastním prošíváním v kosočtvercovém vzoru.
Související články
Kvetoucí je krásná na pohled, ale pro zahradníky znamená obtížný plevel, který hyzdí pěstěné trávníky. Ve skutečnosti je jednou z nejužitečnějších léčivých bylin – smetanka lékařská neboli pampeliška.   Léčivá je celá rostlina – květy, stvoly, listy i kořeny. Listy se sbírají před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly s květy po dobu kvetení. Široký rozsah […]
Společnost Japan Airlines přivítala do své flotily nová letadla A350-1000, která nabízí ještě vyšší standard pro mezinárodní cestování. Cestující první třídy se mohou těšit na stylové apartmány, v nichž se díky propracovanému designu budou cítit jako v luxusním hotelu. Letecká společnost Japan Airlines (JAL) si v továrně evropského výrobce letadel Airbus v Toulouse převzala svůj první z […]
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete.   Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit.   Jezte chytře Rozhodně […]
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným  sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.    Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj