Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Podání leklé ruky, zdrobněliny, vyhýbání se pohledem: Můžeme takovým lidem věřit?

Podstatnou část lidské komunikace tvoří neverbální složka, do které se řadí gestikulace, mimika, výrazy tváře, haptika, posturika nebo vzdálenost mezi účastníky komunikace.

Podle takzvaného Mehrabianova mýtu tvoří samotný obsah řeči pouze osm procent celé komunikace, zbytek se dělí mezi sdělení předávaná tónem hlasu a mimikou.

Ačkoliv tento předpoklad nastíněný poprvé v roce 1970 už byl vyvrácen, patří neverbální složka komunikace i podle dnešních interpretací mezi její obsáhlejší část. Co se můžeme o lidech dozvědět z některých projevů, které někdy třeba ne úplně vědomě ovládají?

Mezi základní prvek komunikace mezi dvěma lidmi, kteří se setkávají poprvé, nebo mezi podřízeným a nadřízeným, patří většinou podání ruky. Už ze samotného stisku můžete o člověku, který stojí proti vám, leccos vydedukovat.

Pokud vám například drtí ruku jako ve svěráku, může to znamenat, že k vám buď z nějakého důvodu nechová vřelé city, nebo se naopak cítí dominantní a hodlá vám to dát rychle najevo.

V řeči těla platí pravidlo, že se naše tělo otáčí tam, kam chceme jít. Foto: Pixabay
V řeči těla platí pravidlo, že se naše tělo otáčí tam, kam chceme jít. Foto: Pixabay

Leklá ryba obvykle znamená nezájem

Pokud vám naopak někdo podá ruku stylem, že máte pocit, že nedržíte ruku, ale leklou rybu, může to znamenat vícero věcí. Nejsnáze asi to, že takový člověk na tom nebude úplně nejlépe se sebevědomím.

Podle psychologů to značí, že takovému člověku zcela chybí zápal a nadšení pro věc a taky oddanost vůči komukoliv kromě sebe.

Kam je postavíte, tam zůstanou, ovšem jen tak dlouho, dokud je to pro ně výhodné. Psycholožka Lenka Šíblová však podotýká, že takový stisk nemusí okamžitě značit, že máte co dělat s člověkem, který s vámi nechce vlastně nic mít.

„Ten, kdo vám podá leklou rybu, vám může za hodinu, den či za měsíc podat ruku úplně jinak. Někomu třeba trvá déle, než si na vás zvykne, jiný si zase uvědomuje, že se mu právě potí ruka, tak to chce mít rychle za sebou. Vždycky je třeba vnímat souvislosti.“

Pokud vám naopak někdo podá ruku stylem, že máte pocit, že nedržíte ruku, ale leklou rybu, může to znamenat vícero věcí. Foto: Pixabay
Pokud vám naopak někdo podá ruku stylem, že máte pocit, že nedržíte ruku, ale leklou rybu, může to znamenat vícero věcí. Foto: Pixabay

Zdrobněliny jako módní prvek

Stejně jako přehnané užívání anglicismů, které do naší řeči v posledních letech proniká, je přehnané užívání zdrobnělin jev, který často člověku nenaladěnému na stejnou notu trhá uši.

Občas se stává, že lidé, zejména mladí, vytvářejí zdrobněliny i ze slov, která už nezní ani pořádně česky a ve výsledku už je tedy nenajdete ani ve slovnících českého jazyka, například výrazy typu „chujovinka“ nebo „lehárko“.

Faktem je, že mnozí lidé vám řeknou, že taková slova už do našeho jazyka nepatří. A přehnané užívání deminutiv také ne. Ale proč to s nimi někteří lidé tak přehání? Za odpovědí se opět musíme vydat do psychologie.

Často zdrobněliny využíváme kvůli pozitivní konotaci, respektive proto, že chceme nějakému slovu udělit pozitivní význam. Většina zdrobnělin má proto emocionální význam. Svoje místo mají v důvěrném styku nebo při snaze zmírnit nějakou popisovanou skutečnost.

Pořád je totiž lepší říci, že někdo zesnul, než že zemřel. Zejména, pokud je to člen rodiny. I když v tomto případě už se dostáváme spíš na pole zastarávajících výrazů. Zaslechnout ho ale sem tam ještě můžeme.

Jazyková inovace

Jiné výrazy už jsou čistě otázkou osobnosti toho kterého člověka a míry, do které je si ochotný a schopný vytvářet v jazyku vlastní výrazy. Pokud se setká s člověkem, který takové výrazy pochopí a sám je používá, nic se v podstatě neděje.

Problém nastává ve chvíli, kdy potká někoho, pro koho je takové, v jeho očích, prznění jazyka utrpením poslouchat. V takovém případě se může dočkat různých reakcí od tajně protáčených očí v sloup až do jednoduché ukončení rozhovoru po prvních dvou větách.

To, že někdo přehnaně užívá zdrobněliny, ovšem neznamená, že se s ním nedá vycházet. Jen se musíte připravit na to, že si projdete lekcí inovativního českého jazyka a možná budete mít problém něco pochopit.

Oční kontakt prozradí mnoho

V řeči těla platí pravidlo, že se naše tělo otáčí tam, kam chceme jít. Totéž platí i pro oči. Obecně platí, že oči obracíme tam, čím se chce zabývat naše mysl.

Když se tedy člověk vyhýbá očnímu kontaktu, znamená to, že se nechce zabývat tím, co má před sebou, nebo že se chce zabývat něčím jiným.

Příliš slabý oční kontakt je vždy vnímán jako negativní, ale ty samé pocity můžete v člověku vyvolat, pokud to s ním přeženete.

Jestli s ním máte dobrý vztah, můžete udržovat oční kontakt klidně po celou dobu hovoru, ale při rozhovoru s cizím člověkem bude rozhodně působit divně, když něj budete bez přestání zírat.

Proč se ale lidé vyhýbají očnímu kontaktu, i když by neměli? Nejčastějším důvodem je sociální úzkost. Foto: Pixabay
Proč se ale lidé vyhýbají očnímu kontaktu, i když by neměli? Nejčastějším důvodem je sociální úzkost. Foto: Pixabay

Důvodů je mnoho

Proč se ale lidé vyhýbají očnímu kontaktu, i když by neměli? Nejčastějším důvodem je sociální úzkost. Existují ale i další důvody. Když vás chce někdo ignorovat, může se snažit vyhnout očnímu kontaktu. Očima sdělujeme své emoční stavy. Ne nadarmo se jim říká okna do duše.

Vyhýbání se očnímu kontaktu je tedy dobrým způsobem, jak skrýt své emoce. Když má člověk o někoho zájem, často se před ním stydí, a proto uhýbá pohledem.

Může se ale také stát, že druhého člověka donutíte při rozhovoru se zamyslet, a v takovém případě je pravděpodobné, že uhne očima, aby si mohl promyslet, co vám odpoví.

A samozřejmě se to samé může snadno stát, pokud mezi sebou budou mluvit lidé s nerovným sociálním postavením, například manažer s pracovníkem a v některých případech i mladší se starším.

V některých zemích je i společensky nepřijatelné se v takovém případě dívat nadřízenému do očí.

Často zdrobněliny využíváme kvůli pozitivní konotaci, respektive proto, že chceme nějakému slovu udělit pozitivní význam. Foto: Pixabay
Často zdrobněliny využíváme kvůli pozitivní konotaci, respektive proto, že chceme nějakému slovu udělit pozitivní význam. Foto: Pixabay

Dívejte se pozorně

Vyčíst správně, co člověk zamýšlí tím, že se vám nepodívá do očí, je poměrně složité a hodně to závisí na dalších okolnostech provázejících rozhovor.

Číst v lidech obecně není snadné a musíte si tedy všímat i malých náznaků, abyste si nakonec neutvořili názor, který ve vás druhý člověk vůbec nezamýšlel vzbudit. V takovém případě to z vaší strany může skončit i pořádným společenským trapasem.

(Zdroj: Pixabay)

Související články
Vědci z Botanického ústavu AV ČR se podíleli na dvou významných studiích, které byly publikovány v časopisech Science a Science Advances. Tyto studie se zaměřují na vliv atmosférické depozice dusíku na diverzitu bylinného patra lesů v Evropě a Severní Americe. Výsledky výzkumu prokázaly posun rostlinných druhů na západ i pokles diverzity bobovitých rostlin.   Atmosférické […]
Vědci z Botanického ústavu AV ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě. Výzkum, publikovaný v časopise The Holocene, ukázal, že zdrojem této rozmanitosti jsou světlé lesy z doby ledové, ve kterých se mohla vyskytovat řada druhů dnešních luk.   Druhově nejbohatší […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje.   Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za […]
Diabetes je závažné onemocnění, které neovlivňuje jen hladinu cukru v krvi, ale může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka), jedna z nejčastějších komplikací cukrovky, patří k hlavním příčinám slepoty ve světě.   Avšak moderní technologie přinášejí naději, jak těmto komplikacím předejít. Nový diagnostický nástroj jménem Aireen, založený na umělé inteligenci, umožňuje rychlou […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Na bolest i proti depresím: Mohou magnety léčit?
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
enigmaplus.cz
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, ž
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz