„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo město i policie.
Následník bere odpovědnost na sebe. „Rozdejte peníze potřebným,“ říká budoucí Ludvík XVI. (1754–1793) a nabízí apanáž, kterou každý měsíc dostává od krále na zábavu.
Stejně tak učiní i jeho čerstvá choť Marie Antoinetta (1755–1793).
Víno i rachejtle
„Připravíme velkolepý ohňostroj,“ shodli se pařížští radní. Zatímco svatební oslavy ve Versailles jsou pro panstvo, v Paříži se má veselit ze svatby následníka trůnu hlavně lid.
V centru města, na náměstí Ludvíka XV. (dnes Svornosti) je zbudovaný alegorický chrám, jenž se má zaskvět v pompézním ohňostroji.
Víno teče proudem, rozdává se jídlo, což sem nalákalo stovky lidí. Přicházejí po svých i přijíždějí kočáry. Paříž se ještě nepyšní svými bulváry, je tu jen plno křivolakých uliček. Návštěvníci proudí na náměstí především ulicí Royale.
V devět večer se na nebi objeví první světelné kaskády. „To je krása,“ vzdychají švadlenky z předměstí. Jakmile ohňostroj skončí, chystají se lidé vydat stejnou cestou z centra ven. A vtom nastává problém.
Ulice se ucpala
Koleje od kočárů, díry plné vody, kupy kamení, jimiž už ji nestačili vydláždit. Ulice Royale je spíš staveniště. Tam teď najíždějí kočáry z náměstí, mezi nimi se proplétají chodci. Nikdo tu neudržuje pořádek, neřídí provoz. Zatímco jedni chtějí z centra ven, jiní se snaží dostat na náměstí.
Nastává tlačenice, ulice se ucpává a zvenku se do ní pořád snaží proniknout nově příchozí. První uvěznění padají na zem, propuká panika, ozývá se křik a nářek. Umačkané lidi nese masa s sebou, nápor davu nepřežijí ani tři koně. „Policie! Kde je policie?“ volají ti, jimž se podařilo uniknout.
Strážci zákona začnou konat, až když je pozdě. U ústí ulice, před kostelem Madeleine, zřizují márnici pod širým nebem. Mrtvých je celkem 132, zraněných nepočítaně.
(Zdroj: HISTORY revue)