Vědci je nedokážou věrohodně vysvětlit. 3000 let stará optická čočka z Iráku, pravěká elektrická baterie z Bagdádu, záhadné „trpasličí“ tunely pod Evropou. Dokazují snad tyto nálezy existenci tajemných civilizací, které obývaly Zemi dávno před námi?
Nebo jde o podvrh?
Město Nan Madol
Kde: ostrov Pohnpei, Mikronésie
Prastaré město postavené v korálové laguně a dodnes plné záhad. V souvislosti s ním se mluví o kostrách obrů či přistání mimozemšťanů. Je postaveno z ohromných čedičových bloků vážících desítky tun a dodnes není jasné, jak sem byly dopraveny.
Domorodci se městu vyhýbají a nepřejí si ani, aby ho navštěvovali turisté či zkoumali vědci.
Jeskyně Longyou
Kde: provincie Če-ťiang, Čína
Komplex jeskyní vytesaných před více než 2000 roky je zčásti zatopen vodou. Jeho místnosti jsou až 30 metrů vysoké a starověcí kopáči odsud museli vynést na světlo přibližně milion kubických metrů kamene.
Většina podzemních starověkých staveb má od pochodní a loučí začouzené stropy, jeskyně Longyou ale mají stropy čisté. Čím si tedy starověcí stavitelé při práci svítili?
Počítač z Antikythéry
Kde: ostrov Antikythéra, Řecko
Starověký technický artefakt nalezený ve vraku římské lodi, která se potopila roku 67 př. n. l. u ostrova Antikythéra se skládá z 37 ozubených koleček.
Byl používán k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce, uměl předpovídat zatmění a dokonce napodobovat nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce. Žádná civilizace nevyrobila stejně složité zařízení po následujících 1000 let.
Prehistorické kladivo
Kde: stát Texas, USA
Železné kladivo vrostlé do kusu pískovce může být podle vědců staré až 400 000 000 let, což by odpovídalo období druhohor. Experty zaráží také kvalita kovu.
Zjistili, že obsahuje 96,6 % čistého železa, takové kvality by nebylo snadné dosáhnout ani současnými prostředky. Skeptici tvrdí, že kladivo někomu v 19. století vypadlo během těžby pískovce. Podle odborníků to ale není možné.
Starověká baterie
Kde: Bagdád, Irák
Toto zařízení bylo objeveno ve starověkém hrobě v roce 1936. Do hrdla baňky je zapuštěn měděný váleček utěsněný asfaltem. Válečkem navíc prochází železná tyčinka.
Když německý odborník Wilhelm König sestrojil jeho kopii a naplnil ji zředěnou kyselinou, začalo zařízení produkovat elektrické napětí, přesně jako moderní baterka.