Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí.
Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus.
Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla.
Pokud rychle překonáte hned několik časových pásem, hrozí únava, třeštění hlavy, dehydratace, otupělost, nespavost, nevolnost, bolesti svalů či pocity podrážděnosti. Zajímavé je, že směrem na západ se dá jet lag překonat snadněji, směrem na východ zase hůře.
Připravujte se předem
Upravte jídelníček. Ve dnech před odletem jezte jídla bohatá na bílkoviny, a to především maso, vejce a luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. a 17. hodinou. Při večeři jezte jídla s vyšším podílem cukrů, jako jsou těstoviny, brambory, klidně i sladká jídla. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku.
Cestujete-li z východu na západ, několik dní před odletem choďte spát a vstávejte později než obvykle. Pokud naopak poletíte ze západu na východ, usínejte i vstávejte dřív.
Aby trombóza neměla šanci
Během letu nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Jedním z nejdůležitějších kroků k prevenci vzniku žilní trombózy je dostatečný příjem tekutin. Ideálním nápojem je čistá voda. Pokud se hodně potíte, pak pijte vody více mineralizované.
Cvičte
Měli byste si krátce zacvičit, ještě než nastoupíte do letadla, ať už doma, nebo přímo na letišti. Protahujte se v průběhu celého letu.
Přibližně jednou za hodinu procvičujte horní a dolní končetiny, opakujte krouživé pohyby, čas od času vstaňte a projděte se uličkou.
Střídavě se stavějte na paty a na špičky, čímž také podpoříte krevní oběh. Otokům zabráníte i nošením elastických kompresních podkolenek či ponožek.