Pohyb je vyjádřením života. Prakticky všichni živí tvorové jsou schopni pohybu. Bolesti kloubů, které pohyb výrazně omezují, trápí stále více lidí.
Emoční nastavení a pohyb
Naše pohyblivost je úzce spjatá také s emocionalitou. Například úzkost způsobuje ustrnutí, zatuhnutí a klouby velmi poškozuje.
Kloubní chrupavka není zásobena krví, ale živiny se do ní dostávají pomocí kloubního mazu, synoviální tekutiny, která je produkována vnitřní vrstvou, výstelkou vazivového kloubního pouzdra.
Aby chrupavčité buňky měly dostatek výživy a mohly neustále produkovat chrupavčitou hmotu, je nutné klouby pravidelně a v plném rozsahu hýbat. Aby docházelo k obnově kostí a chrupavky, je nutné je mechanicky zatěžovat.
Obnova, regenerace chrupavčité tkáně je závislá na rozsahu pohybu.
Klouby a agrese
Klouby jsou často zatížené i „blokovanou touhou po agresi“. Narušený princip jater vytváří mnoho konfliktních situací a může se projevovat dvěma polohami – zvýšeným projevovaným vztekem, agresí k ostatním.
Druhým pólem je blokování, tlumení vzteku, kdy v konfliktní situaci vzteklý člověk nic neřekne, ale nejradši by mu jednu vrazil.
Vytvořená emoce, napětí klouby zásadně ovlivní, pokud se situace opakuje, je nakročeno k revmatoidní artritidě, velmi častému autoimunitnímu onemocnění.
Když nás bolí klouby
Klouby nás mohou bolet ze dvou hlavních příčin.
Zánět v pohybovém aparátu – nejčastěji jde přímo o zánět kloubů (artritida), zaníceny mohou být i další struktury. Klouby jsou ráno ztuhlé a bolestivé, nateklé a jejich pohyblivost je omezena.
Poškození kloubů (artróza) degenerativními procesy, ukládáním metabolitů, imunokomplexů, trvalým a jednostranným zatížením, nevhodnými pohybovými vzorci, zánětem, atd.
Při poškození klouby bolí nejen v klidu, ale hlavně při pohybu a po odpočinku se bolest zmírňuje. Obvykle jsou zatuhlé, citlivé na chlad, na změny počasí, typické je praskání kloubů. Postižené bývají spíše větší klouby jako kyčle, kolena, ramena.
Léky nejsou řešením
Zánět bývá první etapou trvalého poškození kloubů. Je proto nutné ho řešit, a nejen potlačovat léky. Bolest nás upozorňuje, že je něco špatně.
Nejčastěji záněty kloubů způsobují mikroorganismy, často se do kloubů usazují mikrobiální a jiné, mnohdy metabolické imunokomplexy. V souvislosti s emočním nastavením pak obvykle vzniká autoimunitní zánět.
Mikroorganismy a toxiny
Mikroorganismy jsou důležitým kloubním toxinem, který může aktivizovat i autoimunitní záněty. Toxinem číslo jedna pro klouby je borelie – je velmi rozšířená, napadá všechny tkáně, ale v první řadě jsou to právě klouby.
Asi nejznámějším toxinem zatěžující klouby je metabolit kyselina močová (krystalická látka, která se vylučuje močí). Pokud jí vzniká v těle nadbytek, tak se ve formě mikrokrystalů ukládá, a to často do kloubů. Ty pak postupně začnou reagovat zánětem.
Další toxin, který prokazatelně poškozuje klouby, je cigaretový kouř, jehož toxiny podporují zánět. Pokud má kuřák sklon k autoimunitě, dochází skrze imunopatologické procesy ke zvýšení hladin protilátek nazývaných revmatoidní faktor.
Náš tip: Vyzkoušejte kúru klouby/kosti, složenou ze tří doplňků stravy Joalis ArtiDren® + FlexiArt + UrinoDren®. Kúra přispívá k normálnímu stavu kloubů, kostí a chrupavek.
Joalis ArtiDren® obsahuje lopuch větší, který přispívá k normálnímu stavu kloubů a chrupavek.
Joalis FlexiArt s přesličkou rolní přispívá k udržení flexibility kloubů a normálního stavu kostí. Lopuch větší má vliv na normální stav kloubů a chrupavek.
Joalis UrinoDren® obsahující vrbovku malokvětou podporuje normální funkci močové soustavy.
Více na www.joalis.cz.