Také mocný muž může bezhlavě propadnout lásce a vzdát se kvůli ní panovnické budoucnosti.
Arcivévoda Ferdinand Tyrolský své vyvolené postavil domov plný magických symbolů, který se nachází v Praze, na místě prostoupeném prastarou mocnou energií…
Obora Hvězda, tehdy ještě Nová královská obora, byla v dubovém lese, zvaném Malejov, kousek za Prahou založena českým králem Ferdinandem I. Habsburským (1503–1564) teprve před čtvrt stoletím, takže stromy ještě ani nestačily pořádně vyrůst.
Králův mladší syn, arcivévoda Ferdinand Tyrolský (1529–1595), už má ale plán, co by uprostřed obory mělo stát.
27. června 1555 osobně pokládá základní kámen k výstavbě letohrádku, který bude sloužit nejen jako základna pro jeho lovecké kratochvíle, ale i jako výkladní skříň habsburského bohatství k oslňování diplomatických návštěv.
Ferdinand Tyrolský, tehdy v roli českého místodržícího, dohlíží na vypracování plánů podle svého vlastního návrhu, pro který zvolil originální půdorys šesticípé hvězdy. Staveniště je třeba vyrovnat, a tak dělníci v potu tváře vykopají přesně 11 250 pařezů.
Proti celému světu
Lov a diplomacie jsou jistě důležité, ale Ferdinand má pro budování letohrádku ještě jeden, a možná ten nejdůležitější důvod. Právě se totiž zamiloval, a láska to rozhodně není jednoduchá.
Jeho vyvolenou není příslušnice některého významného panovnického rodu, jak by se u arcivévody a možného budoucího krále slušelo.
Ferdinandovo srdce zahořelo pro obyčejnou měšťanskou dívku Filipínu Welserovou (1527–1580).
Krásná a vzdělaná žena, proslulá jako skvělá kuchařka a bylinkářka, se nakonec za Ferdinanda také tajně provdá, i když proti vůli jeho mocných příbuzných, a do letohrádku Hvězda se pouhý rok po započetí stavby nastěhuje.
Pro Ferdinanda to ovšem znamená konec panovnických ambicí, a i když sňatek později uzná sám papež, potomci z tohoto nerovného manželství budou zbaveni následnických práv.
(Zdroj: HISTORY revue)