Věděli jste, že pouze na třech olympiádách se udělovaly medaile opravdu ze zlata? Naposledy to bylo ve Stockholmu v roce 1912. Od té doby se sice udělují jen pozlacené medaile. Nicméně místo zlata často obsahují jiné, zajímavé přísady.
Unikátní koktejl
To, že se do medailí přidávají i jiné materiály, je na zimních olympiádách celkem běžné. Obsahovaly například křišťál (Albertville 1992) nebo sparagmit (Lillehammer 1994). Výjimečné byly také medaile, které dostali sportovci na zimní olympiádě v Soči.
Ten den totiž uplynul přesně rok od výbuchu meteoritu nedaleko města Čeljabinsk a kousky meteoritu byly zapracovány také do medailí, které sportovci získali.
Recyklované medaile
Zvláštní byly také medaile z her v Riu. Vyrobila je brazilská mincovna a obsahovaly kovy z recyklovaných elektronických přístrojů a zařízení.
Například z rozemletých a roztavených tištěných spojů vysloužilé elektroniky, především počítačů, monitorů, televizorů a mobilních telefonů. Jde o určitou symboliku a ekologické poselství.
Zlaté medaile nejsou zlaté
Podle pravidel Mezinárodního olympijského výboru však musí zlaté medaile obsahovat minimálně 6 gramů zlata. Kromě toho ještě obsahují 525 gramů stříbra, stejně jako stříbrné medaile. Sportovci, kteří se umístí na třetím místě, pak obdrží 460 gramů bronzu.