„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, kam jezdí na „rekreaci“.
Nádherná přírodní scenérie mu dává zapomenout na vedra a politické intriky hlavního města. Na palubě mu nechybí vůbec nic, jeho loď totiž připomíná doslova plovoucí palác.
Disponuje vytápěním i kanalizačním systémem, je zdobená mramorem, zlatem a mozaikami. „Paluba je velmi prostorná, plná lázní, a dokonce i vinic a ovocných stromů,“ popisuje římský historik Suetonius (asi 75–130).
Dvě vyzvednou
Kromě toho nemá Caligula (12-41) jen jednu takovou galéru, ale rovnou tři! Po jeho vraždě jsou však potopeny a na dně jezera pak tlejí až do 30. let 20. století.
Dvě z nich, zřejmě ty menší, jsou za vlády Benita Mussoliniho (1883–1945) vyzvednuty, částečně zrekonstruovány a uloženy do nově vybudovaného muzea.
To však v roce 1944 padne za oběť ohni, rozpoutanému v důsledku válečného konfliktu. Spolu s ním jsou spáleny na troud i obě slavné lodě. Možná však na dně jezera leží ještě poslední, více než 120 metrů dlouhý starověký klenot…
(Zdroj: HISTORY revue)