Přibližně před 3300 lety se do sebe na území dnešního severovýchodního Německa zaklesly dvě početné skupiny válečníků. Na březích řeky Tollense se odehrála jedna z největších pravěkých bitev.
Že se jednalo o více než šarvátku mezi místními klany, se dozvídáme díky nedávným archeologickým objevům.
V dnešním Meklenbursku-Předním Pomořansku zhruba 120 kilometrů severně od Berlína se v době bronzové zřejmě střetly tisícovky válečníků. Bojovali zbraněmi vyrobenými ze dřeva, pazourku či bronzu, o výsledku bitvy bylo pravděpodobně rozhodnuto v jediném dni.
V letech 2009 až 2015 proběhla v údolí řeky Tollense série vykopávek, díky kterým začali výzkumníci lépe chápat bitvu jako takovou. Na 3 kilometry dlouhém úseku byly nalezeny pozůstatky oštěpů, sekyr a dalších zbraní a velké množství kostí.
Na ploše pouhých 12 metrů čtverečních jich bylo odkryto 1478, včetně 20 lebek. Celkem jich pak na zatím prozkoumaném území bylo nalezeno téměř 10krát tolik.
Forenzní antropologové Ute Brinker a Annemarie Schrammová zjistili, že patřily pětici koní a 130 různým lidem. Většinou se jednalo o mladé muže mezi 20 a 30 lety.
Výzkum lokality probíhá už od 80. let minulého století. První vodítko, že zde došlo k bitvě, nalezl v roce 1996 amatérský archeolog Ronald Borgwardt.
Jednalo se o kost pravé paže, v jejímž ramenním kloubu vězel pevně hrot šípu vyrobený z pazourku. Později se podařilo identifikovat i pozůstatky dřevěného dříku šípu.
Na základě analýzy radiouhlíkovou metodou bylo zjištěno, že jednotlivé artefakty pocházejí přibližně z roku 1250 před n. l. Přesto se část odborníků zprvu domnívala, že nejedná o bojiště, nýbrž pohřebiště.
V současné době se němečtí výzkumníci zkoumající kosti snaží určit povahu zranění. Za přispění výpočetní tomografie zaznamenávají 3D obrazy jednotlivých zranění a snaží se identifikovat zbraně, kterými byly způsobeny.