Naše minulost není vyplněna jen zásadními událostmi, ale také pozoruhodnými detaily, které ji pomáhaly vytvářet. V naší pravidelné rubrice vám odhalíme několik zajímavých číselných údajů, spojených se světovými dějinami.
5
Tolik bratrů z rodiny Sullivanových slouží za 2. světové války u amerického námořnictva. Všichni se plaví na válečné lodi USS Juneau a všichni zahynou při jejím potopení 13. listopadu 1942 v bitvě s Japonci u ostrova Guadalcanal!
Nejstaršímu Georgovi (1914–1942) je v osudný den 27 let, nejmladšímu Albertovi (1922–1942) teprve dvacet.
Spojené státy v reakci na tuto tragédii přijmou nový zákon, na jehož základě mohou být osoby, které v boji ztratily rodinné příslušníky, zproštěny vojenské služby.
8
Tolik tun váží největší dělo, vyrobené ze svářkové oceli. Gigantická zbraň jménem „Pumhart von Steyr“ je zhotovena někdy na počátku 15. století v rakouském Štýrsku, pravděpodobně pro armádu rodu Habsburků.
Dle odborníků dokáže vystřelit koule o průměru 80 centimetrů a zasáhne cíl na vzdálenost 600 metrů! Není však jasné, v jakých konkrétních válkách mohla být nasazena. Dnes si obří kanón můžete prohlédnout v Muzeu vojenské historie ve Vídni.
680
Přibližně tolik lodí se zapojí v roce 256 př. n. l. do starověké námořní bitvy u mysu Eknomos, poblíž Sicílie mezi římskou republikou a kartaginským vojevůdcem Hanno II. Velikým (žil ve 3. století př. n. l.).
„Každá loď pojala 300 veslařů a 120 bojovníků,“ dozvídáme se z antických pramenů. Co do počtu zúčastněných plavidel a vojáků se tak zřejmě jedná o největší námořní střetnutí v dějinách, svedené ve Středozemním moři. Krvavá bitva skončí jednoznačným římským triumfem.
40 000
Více než tolik vojáků a civilistů padne během obléhání Jeruzaléma v závěru první křížové výpravy v létě roku 1099. Vojskům francouzského šlechtice Raimonda IV. z Toulouse (asi 1041–1105) se po měsíci bojů podaří město dobýt a vyrvat jej z rukou Arabů.
Evropští rytíři se ihned po prolomení bran pustí do nezřízeného vraždění, znásilňování a drancování. Podle kroniky Gesta Francorum bylo „zabíjení tak obrovské, že se naši muži brodili v krvi až po kotníky“.