Ačkoli nepředstavují žádné zdravotní riziko, pro mnoho lidí znamenají obrovský estetický problém. Zejména to platí tehdy, jsou-li na více viditelných místech, jako je obličej a dekolt, plus ramena či hřbety rukou.
Příčiny vzniku
Někomu na kůži „naskakují“ skoro samy, protože k nim má genetické předpoklady, většinou si je ale přivodíme sami. Nejčastěji nadměrným sluněním venku či v soláriu.
Mohou souviset i s hormonálními změnami v těhotenství a později v menopauze, být důsledkem užívání hormonální antikoncepce, nedostatku vitaminů, nedostatečné činnosti jater.
Prevence je nejdůležitější
Hlavně obličej a ruce, na které v podstatě celý rok dopadají sluneční paprsky, musíme mazat. A používat kvalitní krémy s vyšším ochranným faktorem. Nezapomínejte na klobouk. Doplňujete vitamin C a E, jezte potraviny bohaté na zinek, betakaroten a selen.
Odstranění kosmetikou
Na vybělení pigmentových skvrn je možné použít celou řadu kosmetických přípravků s vysokým UV filtrem, speciální barevně sjednocující krémy místo make-upu a s filtrem proti slunci.
Chemicky
Běžně prováděnou formou odstraňování pigmentových skvrn je chemický peeling. Aplikuje se kyselina glykolová nebo několik vrstev regeneračních roztoků, které sloupnou staré vrstvy pokožky a díky tomu se pleť barevně sjednotí.
Ošetření trvá 15 až 45 minut. Velmi účinnou metodou je AHA peeling, který pracuje s ovocnými kyselinami.
Laserem
Paprsek laseru se automaticky zaměří na tmavé místo v kůži a spálí barvu v pigmentové skvrně, aniž by poškodil okolní tkáň. Ošetření trvá jen několik minut, stejně jako chemický peeling se musí několikrát zopakovat. Počet ošetření závisí na tom, jak moc je skvrna velká a tmavá.
(Zdroj: Paní domu)