Se závislostí na cigaretách lidé nejčastěji začínají už v období před dovršením dospělosti. Závislost na nikotinu v tomto křehkém období vzniká velmi rychle.
Mnozí si proto závislost na kouření odnáší do dospělosti. Mnozí se ale také snaží přestat. Podívejte se na 7 kroků, které pomáhají k tomu navždy cigarety odložit.
Závislost na cigaretách je víc než závislost na nikotinu
Nikotin aktivuje mnoho receptorů v naší nervové soustavě. Proto v malých dávkách celý organismus stimuluje a také proto se na něm stává závislým. Kouření je ale mnohem komplexnější závislostí, do které se promítají i sociální aspekty.
Kuřák je často zvyklý zapálit si v určité společnosti nebo při některých činnostech. Spolu s cigaretami se musí i všechny tyto zvyky změnit. Zde je 7 tipů na to, jak to udělat.
1. Najděte si spojence
Ať už jdete do odvykání s kamarádkou nebo vás podporuje některý ze členů rodiny, vaši motivaci podpoří, pokud o svém záměru přestat kouřit někomu řeknete. Nebojte se ani vyhledat zdravotníka nebo centrum pro odvykání kouření.
2. Dejte pryč věci, které vám kouření připomínají
Popelníky od teď nepotřebujete, není nutné ani nosit s sebou zapalovač. Dobu, kdy jste kouřili, vám mohou připomínat mnohem méně nápadné věci.
Pokud to myslíte se skoncováním s cigaretami vážně, zbavte se i cigaretového zápachu z oblečení, závěsů koberců a všech dalších míst.
3. Ujasněte si svoje motivy
Až si ostatní půjdou zakouřit, co jim řeknete? Jaká je vaše motivace, proč vlastně s kouřením přestáváte? A ustojí úšklebky nebo nechápavé poznámky, které mohou přijít? Odpovědi na tyto otázky si najděte dřív, než se do takových situací začnete dostávat.
4. Stanovte si pozitivní cíle
Nebudu kouřit, ale co tedy budu dělat. Jak naložíte s mnoha minutami času, které jste dříve trávili s cigaretou? Třeba na autobusové zastávce nebo u kávy po práci.
Najděte si činnosti, které vás budou zaměstnávat a nedají prostor nudě a vtíravým myšlenkám na to zapálit si.
5. Efektivně ventilujte stres
Když kuřáka něco rozhodí, jde si zapálit. Když se ale něco sype na vás, řešte to jinak. Často pomáhá oblíbená písnička, pohyb, masáž nebo procházka přírodou. Najděte si to svoje.
6. Pozor i na alkohol
Po nějaké té sklence alkoholického nápoje pozornost i vůle trochu upadne. Dávejte si proto pozor, abyste si v takových situacích svou snahu nepokazili.
7. Využijte nikotinové substituční přípravky
Záleží na množství cigaret denně, na délce kouření i na individuálních dispozicích, jak silně se závislost na nikotinu projeví. Nicméně pokud tělu vezmete nikotin, na který je zvyklé, bude na to reagovat silnou chutí si zakouřit.
Ustát tyto chvíle vám pomohou nikotinové přípravky. Existuje jich několik typů. Některé dodávají nikotin rychle, jiné zase pomalu. Jaké jsou výhody rychlého a pomalého dodávání nikotinu a jak se v nikotinových náhražkách vyznat?
● Rychlé nikotinové náhražky
Když přijde náhle chuť na cigaretu, budete potřebovat mít po ruce přípravek, který nikotin umí rychle dodat a touhu zakouřit si zastaví.
Pro tento účel jsou určeny nikotinové žvýkačky, nebo nikotinové pastilky.
Extrémně rychlé jsou pak při potlačování abstinenčních příznaků nikotinové spreje do úst.
● Pomalé náhražky nikotinu
Abstinenční příznaky a silná chuť na cigaretu vzniká tím, že tělo poptává nikotin. Aby k těmto situacím nedocházelo, používejte během odvykání od cigaret nikotinové náplasti.
Náplast dodává postupně malé množství nikotinu, díky tomu vás bude chránit před projevy abstinence od nikotinu. Sílu náplasti budete postupně moct snižovat.
Během odvykání je ideální rychlý a pomalý náhradní zdroj nikotinu kombinovat.
Úplně jinou alternativu k nikotinovým náhražkám představují léky na odvykání kouření snižující chuť na nikotin. Obsahují totiž cytisin, který nikotin částečně napodobuje, je ale slabší a současně nedovoluje nikotinu, aby v těle působil.
Možná právě to bude váš způsob, jak se s kouřením nadobro rozloučíte.
Zdroj foto: chayanuphol / Shutterstock.com