V průběhu několika příštích desetiletí plánuje nejen americká NASA, ale i jiné vesmírné agentury a soukromé společnosti vyslání pilotovaných misí na Mars. S cílem planetu kolonizovat a dosáhnout na ní trvalé lidské přítomnosti.
Aby bylo uskutečnění těchto cílů možné, je třeba nejprve vymyslet, jak pěstovat plodiny v rudé marsovské půdě.
Vzorky marsovské půdy nemáme k dispozici, to by se ovšem mohlo v roce 2033 změnit. Po povrchu rudé planety se totiž od února 2021 pohybuje vozítko Perseverance, jenž je součástí mise Mars 2020 americké agentury NASA.
Jedním z jeho hlavních úkolů je sesbírat vzorky hornin a půdy určené pro návrat na Zemi, a to zejména v kráteru zvaném Jezero. Doteď se mu podařilo zaplnit 23 z 38 zkumavek, které má k dispozici. V 9 % z nich se nachází právě vzorky marsovského regolitu.
Rostlina, která půdu obohatí
Podle vědců z Iowa State University je v marsovském regolitu velice nízký obsah živin, což je překážka, kterou je nutné překonat, aby bylo možné na Marsu pěstovat zeleninu.
Domnívají se, že nejjednodušším řešením, jak je do půdy dodat, je pěstování (tolice) vojtěšky (Medicago sativa). Tato pícnina je podle nich schopná přežít v tvrdé vulkanické půdě, která pokrývá Mars, a růst v ní bez potřeby dalších hnojiv.
Simulovaný marsovský regolit obohacený o vojtěšku jako hnojivo následně vědci využili k pěstování dalších plodin. Tuřín, ředkvičky a salát – tři rostliny, které vyžadují minimální údržbu, rychle rostou a nepotřebují mnoho vody – všechny byly úspěšně vypěstovány.
Bez půdy to také jde
Další překážky představují nepřítomnost sladké vody, větší vzdálenost od slunce a tím i nižší průměrné teploty s extrémními sezónními výkyvy, či řídká atmosféra a kosmické záření.
Z těchto důvodů se odborníci domnívají, že počátečním řešením pro pěstování plodin na Marsu by tak mohly být techniky bez půdy, které se již na Zemi používají.
Aeroponie znamená rostliny zavěšené ve vzduchu, zatímco jejich kořeny jsou stříkány výživnou mlhou, při hydroponii jsou zase kořeny rostlin ponořeny do výživné tekutiny. K tomu by docházelo ve sklenících.
(Úvodní foto: Unsplash)