Jsou velmi dekorativní, a pokud se o ně budete přiměřeně starat, vydrží vám na okně dlouhé týdny. Některé druhy jsou jedlé, většina okrasných vám zase nadělá spoustu parády.
Feferonky, pálivé papričky a chilli jsou skvělým zdrojem látky zvané kapsaicin. Mimo jiné umí navodit dobrou náladu.
Minipapričky pocházejí z Mexika, jejich domovem je Střední a Jižní Amerika (do Evropy je přivezli Španělé), ale můžete je pěstovat i v našich podmínkách, třeba doma na okenním parapetě.
Protože nejsou moc náročné na půdu, vyrostou i v menších květináčích a při troše péče vám budou bohatě plodit.
Tři důležité kroky
Abyste měli z rostlinek radost, je třeba dodržet speciální postup:
1) Právě teď, v lednu (nebo z kraje února), dejte semínka do zeminy a vyčkejte na vyklíčení a první děložní lístky.
2) Jakmile rostlinka zesílí, každou hned přesaďte do menšího samostatného květináče.
3) Ten umístěte na okno na místo, kde je dostatek tepla i světla. Můžete je dát i na balkon, terasu, do skleníku nebo na zahradu, ale to až v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky.
A co dál…
Chilli papričky se nejčastěji pěstují jako jednoletky. Ale když je správně zazimujete, budou vám rodit i více let, dokonce jejich úroda bude rok od roku bohatší.
Kromě tepla a světla potřebují živiny, které jim průběžně dodá pravidelné, ale ne příliš časté hnojení. Nenáročné jsou naopak na zálivku.
Nenechte je vyschnout
Při zalévání se doporučuje udržovat zeminu vlhkou, ale nepřemokřenou. Rostlinka by na druhou stranu určitě neměla úplně vyschnout. Při zalévání zkuste tento trik: čerstvě zasazenou papričku si i s květináčem zvažte.
Po zalití váhu kontrolujte a zalévejte znovu, až se rostlinka vrátí těsně k té své původní.
Je-li to možné, nezalévejte každý den. Je ale nutné kontrolovat, aby zemina opravdu nevyschla. Jak bude rostlinka růst, přesouvejte ji vždy do o něco větší nádoby. Nepřesazujte z malé do velké nádoby, ale velikost květináče plynule navyšujte.