Mnozí psychopati mají zvláštní vlohy manipulovat s lidmi ve svém okolí a je těžké je rozeznat od normálních lidí. Často jim proto, jak se říká, „skočíme na špek“, aniž bychom tušili, že s námi manipulují a ovládá je duševní nemoc. Jak je tedy poznáme?
Jsou zdánlivě okouzlující
Osobní kouzlo psychopatů navenek postrádá jakoukoliv aroganci, kterou ukrývají hluboko uvnitř ke každému v jejich okolí. Snaží se ve vás vzbudit pocit, že jste pro něho nějakým způsobem výjimečný a že jeho pozornost patří jen vám. Navenek nosí masku normálnosti, která se zdá být sympatická a příjemná.
Snaží se vyvolávat negativní reakce
Psychopat vás dokáže účinně provokovat a pak, když mu agresi vrátíte, blahosklonně vám oznámí, že šlo jen o nezávazný šprým. Nakonec se sám začnete cítit jako naprostý cvok.
Na pracovišti budou vytvářet tyto situace vypočítavým způsobem tak, aby se nakonec ostatní obrátili proti vám. Budou snižovat vaši důvěryhodnost a sbírat sympatie ostatních.
Často lžou bez důvodu
Psychopati lžou vlastně neustále. Jsou zvyklí fabulovat příběhy a dosazovat do nich jiné osoby, až se lhaní stane běžnou součástí jejich chování.
Pokud se je ze lži snažíte usvědčit, začnou vše analyzovat a dávat do souvislostí s vaší povahou, až z vás udělají před ostatními paranoika.
Nejsou schopni cítit vinu nebo stud
Pokud normální člověk dělá to, co psychopat považuje za běžné, tedy lže, podvádí či účelově manipuluje s jinými, cítí poté lítost a stud. Psychopati se za své chování vůbec nestydí, naopak se zdá, že si užívají pocit vítězství.
Jedinou výjimkou, kdy se můžete dočkat omluvy od psychopata, je situace, kdy od vás něco nutně potřebuje.
Vůbec neznají věrnost
Bez jakéhokoliv přemýšlení mění své postoje k přátelům, nectí věrnost a kamarádství. Dokážou je zradit a nahradit někým jiným. I když budete cítit, že jste s nimi navázali určité pouto, můžete si být jisti, že jde z jejich strany o faleš. Nedokážou totiž navázat trvalé pouto s nikým.